Здраве

За първи път учени се опитаха да променят ген директно в жив човек!

Учените променят гени в човешко тяло за първи път. Ако успее, процесът може да изкорени безброй болести.

[ad id=“263680″]

Още от големите намаления вижте ТУК

За първи път американски учени се опитаха да коригират ген директно в жив човек. Направената миналия понеделник в Калифорния интервенция е върху 44-годишния Брайън Мазекс, в опит да бъде излекуван от синдрома на Хънтър, от който той страда.

Синдромът на Хънтър е състояние, при което липсва ген, отговорен за производството на ензим, разграждащ въглехидратите в организма. Това води до натрупването им в клетките, което е пагубно за здравето на пациента. Хората със синдром на Хънтър страдат от чести настинки и ушни инфекции, сърдечни и дихателни проблеми, проблеми с кожата и очите, ставни заболявания, проблеми с червата, с мозъка, загуба на слуха, диспропорционални черти на лицето. Това означава, че повечето хора със синдром на Хънтър прекарват живота си в инвалидна количка, а мнозина остават зависими от родителите си, а често се случва и преждевременно да умират.

[ad id=“225664″]

Тук идва и революционният метод: Ако е успешна корекцията на генетичната структура на пациента, учените смятат, че могат да изкоренят тези проблеми.

Използвайки процес, наречен „цинкови пръстови нуклеази“, учените са в състояние да търсят и нарязват определена част от ДНК.

Първата стъпка е да се постави коригирания ген в специално конструиран вирус, който е предназначен за безопасно пренасяне на гените в тялото. Копия от тези гени, наброяващи милиарди, след това се вкарват в тялото. А вече там, те стигат до черния дроб на пациента и  стимулират чернодробните клетки да изработят ензимите, които са нужни на пациента, и съответно да дадат старт на лечебния процес.

За да има резултат лечението, необходимо е успешното коригиране само на 1% от клетките на черния дроб.

Ако бъде успешна, процедурата ще позволи на Брайън Мадук да води донякъде нормален живот. Макар че няма да поправи вече нанесените щети, то поне ще спре развитието на по-нататъшен проблем. Интервенцията все още е на експериментално ниво. Ако се окаже успешна, ще е възможно лечение на болестта на Хънтър и други подобни, още в ранна детска възраст, много преди да се проявят повечето нежелани реакции.

Превод от geekexchange.com

Красимира Янкова