Пътните блокади от миньори в Старозагорско остават

Блокадите на автомагистрала „Тракия“, както и на Прохода на Републиката и Подбалканския път при Гурково продължават.

Въпреки че в актуализираната пътна карта е записано, че електрическата енергия от въглища ще се произвежда без ограничения до края 2038 година блокадите остават.

Председателят на КТ „Подкрепа“ в „Мини Марица изток“ Бисер Бинев каза пред БНР, че блокадите на енергетици и миньори ще продължат, докато се стигне до изпълнение на исканията и по-конкретно – до изтеглянето на териториалните планове. Ако правителството реши да не ги изтегля, тогава може да се стигне и до ефективни стачни действия.

„Ще се съберем всички протестиращи енергетици и миньори и ще вземем следващо решение какво ще правим, може би ще преминем към ефективни стачни действия“, каза Бинев. Според него “плановете могат да бъдат изтеглени, преработени и съгласувани с всички заинтересовани страни така, че да удовлетворяват всички“.

„Самите териториални планове, с тяхното предаване за разглеждане от ЕК, държавата казва, че започва затварянето на комплекс „Марица изток“, каза Бинев и добави, че искат запазване на работните места и никога не е ставало въпрос за пари.

Бинев добави, че протестиращите са наясно, че централите не могат да работят вечно.

„Преходът трябва да бъде плавен, а нашето правителство ни обрича още от следващата или по-следващата година на пълна гибел“, каза той.

Във вторник, след над 6-часов разговор и седмица на протести, миньори и енергетици постигнаха и подписаха споразумение с управляващите. Исканите от протестиращите условия са формулирани в седем точки, подписани от почти всички участници в срещата. Държавата се ангажира да не затваря административно нито въглищни, нито електрически централи.

Протестите бяха провокирани от решението на правителството да изпрати на Европейската комисия (ЕК) териториалните планове на България, свързани с енергийния преход във въглищните региони Стара Загора, Перник и Кюстендил.

За да бъдат одобрени от ЕК, плановете трябва да включват график за намаляване на мощностите на въглищните електроцентрали.

Основна теза на протестиращите е, че със затварянето на мощности или с намаляването на обема на работа се рискува в страната да има недостиг на електроенергия. Те казват също, че затварянето на въглищните централи означава бъдещ внос на ток от други страни, а оттам – по-високи цени.

Затварянето на централи след 2030 г. по никакъв начин не би застрашило енергийната система, но само при условие, че се осъществят инвестиции в ПАВЕЦ „Чаира“, ВЕИ мощности и по-добра свързаност на регионалния пазар, каза пред Свободна Европа Констанца Рангелова от Центъра за изследване на демокрацията.

Това са изводите от разработени модели на регионалния пазар на електроенергия в две различни проучвания на закритата Комисия за енергиен преход към Министерския съвет.

В събота по време на блокадите на магистрала „Тракия“ се стигна и до арест, след като протестиращи се опитаха да блокират обходния път и отказаха да се подчинят на полицейското разпореждане да освободят пътното платно.

Премиерът Денков каза в неделя, че е “възмутително, че протести на “Мини Марица изток” се организират от водач на листа за общински съветници в община Стара Загора, друг организатор е изявен активист на политическа партия”.

Една четвърт от синдикалните лидери на протестиращите миньори и енергетици, подписали се под шестте им искания към правителството, всъщност участват в местните избори. Повечето от тях са кандидати за общински съветници в листи, издигнати от партии, сред които са “Левицата”, “Възраждане”, “Има такъв народ” (ИТН), БСП, ГЕРБ и местни коалиции, а някои са и кандидати за кметове.

Това става ясно от фактчек изследване на БНТ.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv