На 9 и 10 януари пътниците в градския транспорт в София ще могат да пътуват с т.нар. зелен билет на цената на 1 лев за целия ден.
От Столичната община съобщиха, че мярката се въвежда заради измереното замърсяване на въздуха, което се очаква да продължи и в следващите дни.
София от години е сред европейските градове с много мръсен въздух, особено по отношение на фините прахови частици. Това се констатира и от европейските институции, и неправителствения сектор, а и от официалните замервания особено през зимния сезон.
Сега от общината съобщиха, че в последните дни има умерено превишаване на фините прахови частици най-вече заради пушеците от битовото отопление и в същото време заради условията за температурни инверсии, които задържат замърсителите в ниските приземни слоеве.
Според измервателните станции с най-мръсен въздух последните дни са кварталите „Дружба“, „Младост“, „Павлово“, „Надежда“ и „Хиподрума“.
„Замърсяването на въздуха в София е два пъти над нормата“, каза в сряда кметът Васил Терзиев.
По-рано той беше критикуван от общинските съветници от ГЕРБ, че не се справя с проблема. Пред бТВ Терзиев отговори, че общината взима мерки, като следи за запрашването, „за което се взимат мерки откъм строителен контрол, мием доста повече отколкото предишни години, чистим“, а по отношение на незаконното горене се налагат глоби.
Зеленият билет, който се въвежда сега, ще се продава в четвъртък и петък. Той важи за цялата градска мрежа, освен за нощните автобуси. През целия ден пътниците ще може да пътуват с един единствен билет на стойност 1 лев.
Освен това и в двата дни ще може да се паркира безплатно в буферните паркинги на метрото.
Зеленият билет може да се купи по същия начин както нормалния такъв:
Такъв билет е бил въвеждан и предишни години. София отдавна има проблем със замърсяването на въздуха.
През септември германската екологична организация Deutsche Umwelthilfe (DUH) излезе с публикации, че шест държави в ЕС, сред които и България, имат по-високи нива на замърсяване с азотен диоксид, отколкото показват официалните данни.
Месец по-късно сдружение „За Земята“ също съобщи, че замерванията за замърсяването на въздуха в София не са достоверни, защото две от станциите, които ги правят, са разположени в нарушение на изискванията за това. Става дума за станции „Младост“ и „Павлово“.
От Министерството на околната среда и водите оспориха информациите.