„Равенство и недискриминация“. Парламентът призова Европа да приеме България в Шенген

Народното събрание прие декларация за присъединяването на България към Шенгенското пространство, с която призова парламентите на страните членки да го подкрепят.

С това „ще се утвърдят принципите на равенство и недискриминация в ЕС“, се казва в документа.

Той беше подкрепен от 106 депутати, 18 бяха „против“ – от „Възраждане“. От „Продължаваме Промяната“ и „Демократична България“ не участваха в гласуването, защото не бяха в залата заради несъгласия с приетите от правната комисия промени в Изборния кодекс.

В сряда Европейската комисия призова Съветa на Европейския съюз да вземе решения, които да позволят на България, Румъния и Хърватия да бъдат приети в Шенгенското пространство без повече забавяне.

Формално България е изпълнила всички условия, за да бъде приета в пространството за безвизово пътуване, но все още Нидерландия остава несъгласна. Миналия месец тя прие резолюция, с която се противопостави на приемането на Румъния и България, защото „корупцията и организираната престъпност в двете страни представляват заплаха за Нидерландия и Шенгенското пространство“.

В декларацията Народното събрание заявява пълна подкрепа за усилията на българското правителство да постигне решение на Съвета на ЕС за членство на България до края на 2022 г.

Парламентът призовава Съветът на ЕС да приеме решение за пълно прилагане на разпоредбите на правото от Шенген, с което да гарантира премахването на проверките по всички вътрешни граници на страната – сухопътни, въздушни и морски – от началото на 2023 г.

В документа е записано още, че България е изпълнила критериите още през 2011 г. и готовността ѝ е потвърждавана многократно от Съвета на ЕС, Европейската комисия, Европейския парламент и заключенията на мисията експерти тази година.

Парламентът отбелязва какво ще е значението на присъединяването за българските граждани, бизнеса и за околната среда. Както и че ще има незабавен ефект върху облекчаването на граничните контролно-пропускателни пунктове с Гърция и Румъния и улеснени транспортни връзки за целия ЕС.

В съобщението на ЕК от сряда също се казваше, че еврокомисарите са били запознати с оценка на значителните постижения на България, Румъния и Хърватия в прилагането на правилата за Шенген.

„В продължение на години тези държави допринасят значително за добрата работа на Шенгенското пространство, включително при пандемията и наскоро, откакто са изправени пред последиците от войната в Украйна“, казаха още от Брюксел.

Базираното в Брюксел електронно издание „ЕЮ Обзървър“ обаче съобщи, че Словения ще постави под въпрос влизането на Хърватия в Шенгенската зона, въпреки че мнозина смятат приемането ѝ за решения.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv

Recent Posts

Граждански клуб ЛИПА традиционно зарадва хората в затруднено положение при храм Св. Паисий Хилендарски

Точно на Рождество Христово Граждански клуб ЛИПА традиционно зарадва хората в затруднено положение при храм…

42 минути ago

РОЖДЕСТВЕНСКО ПОСЛАНИЕ ДО БОГОЛЮБИВИЯ КЛИР, ВСЕЧЕСТНОТО МОНАШЕСТВО И ВСИЧКИ ПРАВОСЛАВНИ ХРИСТИЯНИ ОТ СТАРОЗАГОРСКА ЕПАРХИЯ

+ Старозагорский Киприан& РОЖДЕСТВЕНСКО ПОСЛАНИЕ ДО БОГОЛЮБИВИЯ КЛИР, ВСЕЧЕСТНОТО МОНАШЕСТВО И ВСИЧКИ ПРАВОСЛАВНИ ХРИСТИЯНИ ОТ…

47 минути ago

Зам.-кметът Надежда Чакърова: Образованието е основен приоритет в Oбшина Стара Загора

Зам.-кметът Надежда Чакърова: Образованието е основен приоритет в Oбшина Стара Загора Осигурените 30 млн. лева…

един час ago