Изграждането на междусистемната газова връзка „България – Сърбия“ е проект от стратегическо значение, отбеляза в Костинброд президентът Румен Радев. По думите му това е поредната важна стъпка в задълбочаването на двустранните отношения със съседна Сърбия и развитието на целия регион,
„Интерконекторът е залог за бъдещето, но той е израз на волята двете страни заедно да градим визия за общото ни европейско бъдеще, основано на солидарност, взаимно доверие и подкрепа, иновативни подходи и нови технологии“, каза държавният глава, цитиран от БТА.
По думите на президента този проект е пример как устойчивото ни сътрудничество с Европейската комисия води до взаимно ползи. „Той дава нови възможности на региона чрез реална диверсификация и сигурност на доставките. Той е пример за успешното прилагане на европейската стратегия за достъпна енергия“, посочи президентът.
„Както успешната политика на България за повече свързаност в региона, така и въвеждането в експлоатация на интерконектора с Гърция, споразумението с Турция от миналия месец за достъп до техните терминали за втечнен газ, вече е успех и за Сърбия, защото ще получи до достъп до нови източници на газ чрез Южния газов коридор и терминалите за втечнен газ в Егейско море. Това е пример до какво води разширеното сътрудничество – повече достъп, повече газ и за индустрията, и за домакинствата, спад на цените, по-чиста околна среда, намалени въглеродни емисии и устойчива икономика“, посочи още Румен Радев.
Той отбеляза, че България се е показала като надеждна транзитна страна. „Дори в най-тежката ситуация, когато останахме без доставки на руски газ и то рязко, продължихме надеждно през нашата територия да доставяме и този газ до Сърбия“, обясни президентът.
Той припомни, че България е третият по големина нетен износител на електрическа енергия в Европа и продължава да дава надеждност за енергийните системи за нашите съседи, включително Сърбия. „България беше инициатор на предложенията към Европейската комисия за оказване на помощ за стабилизиране на енергийните системи от Западните Балкани. Благодарение на нашата инициатива, в солидарност на нашите съседи, тя вече е факт в енергийния пакет на тези страни“, посочи Румен Радев.
По думите му газовите връзки в нашия регион не са просто инфраструктурни проекти – те отварят възможности и са символ и залог на потенциала на нашия регион за бъдещо развитие. „Това означава сигурност, сътрудничество, диверсификация, това е пътят и ключът към мирна, демократична и просперираща среда в нашия регион“, отбеляза президентът Румен Радев.
Българският президент и държавният глава на Сърбия Александър Вучич участваха в откриването на специализирани строителни дейности по изграждането на междусистемната газова връзка „България – Сърбия“ (Gas Interconnection Bulgaria – Serbia, IBS) на българска територия.
Междусистемната газова връзка „България-Сърбия“ ще бъде с обща дължина около 170 км от Нови Искър, Република България до Ниш, Република Сърбия, от които около 62 км са на българска територия. Газопроводът е проект от общ интерес за Европейския съюз, финансиран от Механизма за свързване на Европа.
„Изграждането на междусистемната газова връзка „България – Сърбия“ е поредна стъпка в системния подход на Министерския съвет (МС) за свързаност между страните и осигуряването на системни доставки на газ от диверсифицирани източници“, обяви от своя страна служебният министър на енергетиката Росен Христов.
България поема своята отговорност да бъде гарант за сигурност в енергийния сектор, не само за страната, но и за целия регион, каза той. До края на годината очакваме газопроводът да започне да функционира, добави Христов.
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…