Президентът Румен Радев сезира в петък Конституционния съд (КС) за прекратяването на концесията на терминал „Росенец“. Това стана ясно от прессъобщение на президентството.
На 21 юли депутатите гласуваха на първо и второ четене държавата да прекрати концесията на нефтеното пристанище „Росенец“ край Бургас, дадена на руската компания „Лукойл“. Това се случи в рамките на едно заседание в пленарна зала. Приетите промени са част от Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки срещу Русия във връзка с действията ѝ в Украйна.
„При възприемането на този радикален подход не са съобразени нито интересите на потребителите и рисковете за повишаване на цените на горива и стоки, нито потенциалните заплахи за хиляди заети в нефтохимическия комбинат, нито възможните съдебни искове срещу България“, пишат от президентството.
Един от аргументите, посочени в искането на Радев до КС, е, че с приемането на две гласувания в едно и също заседание на парламента „не е гарантирана възможността на народните представители да направят всички свои предложения“. Това беше един от аргументите и на „Възраждане“, които също изразиха намерение да атакуват решението пред КС.
Нефтеното пристанище „Росенец“ край Бургас от години се управлява от руската компания „Лукойл“. Договорът за концесия на пристанището за срок от 35 години е сключен по време на първото правителство на Бойко Борисов през 2011 г.
Според решението на парламента министерството на транспорта трябва да поеме оперативното управление на пристанището две седмици след разваляне на концесионния договор.
България е единствената страна в ЕС, която получи изключение да внася руски нефт по море още две години, след като през май 2022 г. ЕС наложи петролно ембарго на Русия. Изключението стана възможно със специална дерогация в санкциите срещу Русия, договорена от правителството на Кирил Петков с цел да се гарантира вътрешното потребление.
Предложение за връщането на терминала под контрола на държавата и забрана за даването на концесия на обекти, свързани с транзит на нефт от Русия, беше внесено и през януари от ДБ.
Ашваганда, известна също като „индийски женшен“, е растение, използвано от векове в традиционната индийска медицина…