Снимка: Президентство |
Президентът Румен Радев проведе срещи с президентите на Австрия и Унгария в рамките на срещата на върха на инициативата „Три морета“ в Рига.
България и Австрия имат активно икономическо и инвестиционно сътрудничество, споделят общи позиции по много теми от дневния ред на Европейския съюз и ще продължат всестранно да развиват двустранното си партньорство. Това беше общата позиция на президентите на България и Австрия Румен Радев и Александер Ван дер Белен, които проведоха днес среща.
На срещата бяха обсъдени възможностите за транспортиране на зърнени храни от Украйна по река Дунав, поради блокирането на украинските пристанища в Черно море, както и европейската интеграция на Република Северна Македония.
Президентът Радев посочи по време на разговорите, че предложението на Френското председателство за европейската интеграция на РСМ e стъпка в правилната посока, но от изключително значение е двустранният протокол, който България и РСМ ще подпишат като неразделна част от преговорната рамка, да дава ясни срокове и гаранции за решаването на всички отворени въпроси.
България има интерес към опита от политиките за устойчиво демографско развитие, които провежда Унгария, заяви президентът Румен Радев, който проведе среща и с президента на Унгария Каталин Новак. Държавните глави разговаряха в Рига, в рамките на срещата на върха на инициативата „Три морета“ в Латвия, която е домакин на международния форум тази година.
Без преодоляване на демографската криза е невъзможно да бъде постигнато и реално социално и икономическо развитие с поглед към бъдещето, посочи Румен Радев. На срещата бяха обсъдени различни аспекти от политиките на Унгария, насочени в подкрепа на семействата, които са разделени от оказването на социална подкрепа на хората в неравностойно социално положение.
Споделен беше унгарският опит в оказването на подкрепа за младите семейства да се сдобият със собствено жилище, за предоставянето на данъчни облекчения, които насърчават раждаемостта, както и за опрощаване на студентските кредити при определени условия. Отбелязана беше и ролята на образованието като ключов фактор за обществена интеграция, насърчаване на отговорното родителство и получаване на социална подкрепа.
Българският държавен глава изрази признателността си към президента Новак за отличното отношение на унгарската държава към представителите на българското национално малцинство, което е отлично интегрирано в обществения, икономически и културен живот в страната.
По официални данни около 6000 българи живеят в Унгария.
Невраксил е хранителна добавка, предназначена да подпомага нормалното функциониране на периферната нервна система. Той е…
Черният дроб е един от най-важните органи в човешкото тяло, отговорен за пречистването на токсини,…
Здравето на стомаха е от съществено значение за цялостното ни благосъстояние. Хранителните добавки могат да…