Птиците не са починали от фойерверките в новогодишната нощ. Това каза за БТА кметът на община Копривщица Мария Тороманова. По думите ѝ, намерените трупове на птици са били далече от града. На тези места не е имало фойерверки, добави тя.
Коментарът на кмета на община Копривщица е във връзка с информация на неправителствената организация „Зелени Балкани“, която съобщи, че стотици планински чинки са загинали в новогодишната нощ край Копривщица, като причината за смъртта им е празничната заря.
Тороманова обясни, че от общинската администрация са разбрали за случая от социалните мрежи. Кметът посочи, че еколозите, които са пристигнали на място и са намерили мъртвите птици, не са се свързали по никакъв начин с Общината.
„Логично е, когато има такъв проблем, те да се свържат с нас. Те казват, че са се обадили на спешния телефон 112, но за мен това не е вярно, защото всички сигнали минават и през нашите дежурни в Общината“, каза още Тороманова.
Кметът посочи, че след като случаят става публичен, жители на града са публикували снимки в социалните мрежи, заснети преди 31 декември, на които се виждат множество трупове на птици.
„Тези стотици загинали птици, за които говорят, не са само от нощта на Нова година“, каза Тороманова. „Аз не мога да твърдя, че смъртта им е вследствие на по-суровите климатични условия в района или на друг фактор, но не мисля, че те са починали от фойерверките“, посочи кметът. Тя допълни, че ако това е така, трябва да има трупове на птици и в други, по-големи населени места, където е имало много фойерверки.
Попитана имало ли е фойерверки в новогодишната нощ, кметът на община Копривщица каза, че е имало, но са били много по-малко в сравнение с минали години. Всеки един жител на града би ви го казал, допълни Тороманова. „За нас, жители на града, беше страна появата на тези птици“, посочи още Тороманова. Тя каза, че 10-15 дни по-рано в небето са наблюдавали големи ята птици, които, по думите ѝ, са необичайни за този район. Климатът тук е доста по-суров, отколкото в други населени места в страната. По това време от годината в Копривщица няма много птици, добави кметът.
Според Мария Тороманова анализът за това от какво са починали птиците трябва да бъде по-задълбочен. Възложила съм на общината администрация да се направи проверка, в момента търсим независима лаборатория, която да направи изследване на тези птици и да докаже дали наистина те са починали от фойерверките, обясни кметът. От Община Копривщица не отричаме, че има загинали птици, но виждаме и тенденция през последните години, в която хората са против новогодишната заря, така че смятаме, че нещата са преплетени, каза Тороманова.
Към момента по данни на „Спасителен център – Зелени Балкани“ броят на мъртвите птици вече е 1007, а на живите – 31, от които 6 вече също са мъртви.
Сигналът първо бе подаден от хора, които са се разхождали в близост и са ги намерили, а екипът на „Зелени Балкани“ проведе спасителна операция в първия ден на новата година и вчера също.
Според аутопсията става дума за смърт, причинена от стрес. Отчетени са масивни кръвоизливи в коремната кухина и по черепите на птиците.
Христина Клисурова от спасителния център на „Зелени Балкани“ обясни пред БНР защо точно в Копривщица има такава масовост на смъртните случаи: „Няколко дни преди това огромно ято от хиляди планински чинки се е позиционирало в покрайнините на града. Те правят такива вътрешни миграции. Има кадри, където се вижда, че цялото небе е почерняло. Просто са имали малшанс.“
„От аутопсията установихме, че птиците са загинали от стрес. Установихме, че имат колапс на сърцата, имаха страшно големи мозъчни кръвоизливи. Най-вероятно нощните зари със силен светлинен и звуков ефект са довели до смърт“, подчерта пред БНТ и д-р Руско Петров. Според думите му заря и бомбички е имало не само в центъра на Копривщица, а от много части домове, хотели, къщи за гости и това се е отразило фатално на чинките, които са защитен вид.
В последните дни обаче се отключиха и много нападки към екипа на „Зелени Балкани“ по повод компетентността им и истинността на случилото се, затова те отговориха с позиция на официалната си страница във фейсбук.
„Имаше много нападки срещу екипа ни, доста изказвания, обиди и въпроси. На другото не сме отговаряли, но на по-често задаваните въпроси се опитахме да дадем повече яснота: В новогодишната нощ, не само в Копривщица е имало бомбички, пиратки и заря. Малшанс за птиците е, че в момента стотици хиляди планински чинки зимуват в покрайнините на града. Ето за това и там жертвите са най-много. Имаме сигнали и снимки и от други населени места – единични птици, предимно пойни, намерени мъртви след новогодишната нощ. По отношение на това кога и как се е събрал екипът ни, за да реагира толкова бързо – имаме дежурни ветеринарни лекари и рехабилитатори 365 дни в годината. Отделно имаме екип доброволци, който е в готовност да реагира. Екип от ветеринарни лекари и студенти по ветеринарна медицина“, посочиха от „Зелени Балкани“.
По думите им няма шанс птиците да са отровени, защото клиничната картина и патогномичните признаци не са показни за това, второ защото в гушата и стомаха на птиците не са били открити селскостопански семена и не на последно място – през зимата няма сеитба, по време на която, обикновено се среща и натравянето, заради третираните семена, които се използват.
„Ветеринарните специалисти на Спасителния център (четирима на брой) отхвърлихме вероятността за птичи грип, посредством клинични лабораторни методи и липса на патогномични признаци при аутопсията на всички птици. Аутопсиите и цялата експертна дейност по установяване причината за смъртта на птиците е извършена от четирима ветеринарни лекари, трима от които имат над 10-годишен стаж в Спасителния център и опит в работата с диви животни. Не могат да бъдат намерени не само в България, но и на Балканския полуостров други такива, тясно специализирани, ветеринарни лекари в областта на дивите животни и в частност птиците. Студентите участваха само като асистенти и в дейностите на терен. Те не са поставяли диагнози и не са подготвяли официални експертизи“, допълниха още от „Зелени Балкани“.
„Канарчета и други домашно отглеждани птици нямат нищо общо, като поведение с дивите животни. В по-малко или по-голяма степен домашните птици са свикнали с шума от непосредствената човешка близост, за разлика от животните в природата.
Мнението на екипа ни е, не че не трябва да се празнува и не, че не трябва да има заря, но че тя трябва да е организирана и изпълнена от хора, които са специалисти. Така, празникът ще е весел, красив и безопасен за всички!
Не на последно място благодарим на нашите доброволци, студенти по ветеринарна медицина в Тракийски Университет, че вчера, въпреки че се опитахме да ги разубедим, отделиха от времето си и посетиха, отново мястото, с надеждата да спасят още няколко диви живота“, посочиха още от спасителния център.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.