Януари 2024. Тогавашният министър на отбраната на Русия Сергей Шойгу посещава секретен военен изследователски център близо до Москва. Достъпът до него е строго ограничен, а кадри от вътрешността му са изключителна рядкост.
Но този път с Шойгу са и камерите на държавните руски телевизии. Публикуваният видеозапис, прегледан от журналистите в руската редакция на Радио Свободна Европа, показва оборудване и инфраструктура, които според експерти са типични за биологичните лаборатории, предназначени за работа с най-опасните известни патогени в света.
Официалното име на съоръжението край Москва е 48-и Централен научноизследователски институт (ЦНИИ).
В доклад на Държавния департамент на САЩ от април се казва, че „Русия поддържа програма за офанзивни [биологични] оръжия“ в нарушение на Конвенцията на ООН за биологичните оръжия. В текста е посочен именно 48-ия ЦНИИ като пример за това, че Русия „засилено модернизира инфраструктурата за биологична война от съветската епоха, която може да подпомага днешната ѝ офанзивна програма“.
Русия отрича обвинението. В интервю за вестника на руското министерство на отбраната през април ръководителят на обекта го нарече част от руската „система за биологична защита“, а министерството го представи като обект за разработване на защитни средства срещу патогени – както за руската армия, така и за населението.
За Института, който се намира близо до живописния град Сергиев Посад, пише и във Вашингтон пост, който установи, че през последните две години на секретния обект са издигнати няколко нови сгради. Всичко това е част от мащабен проект за ремонт и строителство там.
Експерти, които са анализирали сателитни снимки от обекта, известен и като Сергиев Посад-6, казват пред Вашингтон пост, че поне четири от сградите носят белезите на биологични лаборатории с максималното ниво на сигурност, необходимо за работа със смъртоносни патогени като вирусите дребна шарка и ебола, например.
Руската служба на Радио Свободна Европа (RFE/RL) откри и проучи видеозапис на Шойгу, който сега е секретар на Съвета за сигурност към руския президент. Видеото показва как Шойгу обикаля съоръжението в Сергиев Посад. Към датата, на която е заснето видеото, Шойгу е министър на отбраната и е придружен от генерал-лейтенант Игор Кирилов – командир на руските сили за ядрена, биологична и химическа защита, който беше убит при украинска операция в Москва в средата на декември.
Кадрите бяха разпространени през януари от Министерството на отбраната и публикувани от държавни и контролирани от Кремъл медии. В тях не беше споменато, че в миналото – по време на Съветския съюз, обектът е използван за разработване на биологични оръжия.
Звукът е премахнат от кадрите. Видеото показва оборудване, наподобяващо това на биолаборатория с висока степен на сигурност. Това включва например голям цилиндричен метален резервоар. Той е ограден от стълби и прилича на оборудване за пречистване на отпадъчни води, каквото обикновено се намира в лаборатории с високи нива на биобезопасност.
Европейски експерт по биолаборатории с висока степен на сигурност, който говори пред руската служба на РСЕ при условие за анонимност, каза, че резервоарът действително може да е част от система за пречистване на вода.
Изглежда, че той има относително малък обем, но съдейки по разположението на стълбите, по-големи резервоари от същата система може да са разположени извън кадъра, каза експертът. Не е ясно в коя сграда на 48-ия ЦНИИ е бил Шойгу по време на снимките.
Видеото също така показва и въздушен шлюз – херметически изолирано преддверие, което представлява ключова бариера между запечатано помещение и външна зона.
По-рано руският вирусолог Сергей Нетьосов каза в интервю за руския вестник „Известия“, че Русия е възприела международните стандарти за изграждане на високо защитени биолаборатории.
„Една лаборатория за най-опасните патогени представлява сграда в сградата. Вътрешната сграда има собствени прозорци, но те обикновено са бронирани и с двойна или тройна [стъклозащита]. Тази вътрешна сграда е мръсната зона, където се работи с патогени, а чистата зона е външната част. Сега всички по света строят по този начин“, каза Нетьосов.
Съоръжението в Сергиев Посад е създадено по време на съветското комунистическо управление през 1954 г.
То е един от трите центъра, които съставляват 48-ия ЦНИИ, управляван от руското министерство на отбраната. САЩ наложиха санкции и на трите обекта през май 2021 г..
Преди това по съветско време центровете се занимават с изследване на смъртоносни патогени като бактериите на чумата и антракса, както и вируси като едрата шарка. Тази работа включва проучване на възможности тези патогени да станат по-инфекциозни и устойчиви на медицинска намеса.
Подобни изследвания тогава са в ход и в други страни, включително САЩ, Великобритания и Франция.
През 1975 г. съветското правителство ратифицира Конвенцията на ООН за биологичните оръжия, но отказа да признае, че е работило върху разработването на такива оръжия. Не казва и това, че всъщност разширява тайната си програма, в която ангажира десетки хиляди хора в цялата страна. Така довежда до огнище на антракс през 1979 г. в град Свердловск, сега Екатеринбург. Тогава десетки хора умират, а съветските власти хвърлят вината за това върху заразено месо.
Съветската програма е продължила и се е развила
Тогава подробности за програмата стават известни благодарение на съветски учени, които дезертират или заминават на Запад. Един от тях е Владимир Пасечник, директор на един от институтите към някогашната съветска агенция Биопрепарат, която стои начело на разработването на офанзивни биологични оръжия в СССР.
Пасечник избяга във Великобритания през 1989 г., предавайки на Запад подробна информация за дейността на Биопрепарат. През 1992 г., в рамките на месеци след разпадането на Съветския съюз, руският президент Борис Елцин за първи път призна публично за програмата и подписа указ за пълно спиране на цялата работа по програмата. Неговият външен министър Григорий Берденников каза, че „офанзивните биологични програми“ са продължили в Русия до март 1992 г.
След това през 90-те години Русия, Великобритания и САЩ сключват тристранно споразумение за взаимни проверки. Русия обаче така и никога не разрешава инспекции на центъра в Сергиев Посад или на другите два обекта, които са част от 48-и ЦНИИ, разположен в Екатеринбург и Киров.
„Те си останаха черни кутии за външния свят“, каза Андрю Уебър, бивш заместник-министър на отбраната на САЩ по програмите за радиационна, химическа и биологична защита, пред руската служба на РСЕ.
Уебър каза, че действително е трудно да се разграничат изследванията със защитна цел от незаконните такива с офанзивна цел. По думите му обаче САЩ имат „изключително (качествено) събрана разузнавателна информация срещу 48-ия централен научноизследователски институт, тъй като за Запада е приоритет да знае какви незаконни дейности се случват в тези съоръжения“.
Западните правителства смятат, че Русия вече е нарушила Конвенцията за химическите оръжия, по която е страна, с отравянията с веществото новичок на бившия офицер от руското военно разузнаване Сергей Скрипал в Англия през 2018 г. и на покойния руски опозиционен лидер Алексей Навални в Сибир през септември 2020 г. Значителни доказателства свързват руските служби за сигурност с двете атаки.
Уебър каза, че санкциите от май 2021 г. срещу 48-ия ЦНИИ са „върха на айсберга“ на „огромни количества висококачествена разузнавателна информация“. Той повтори и оценката на Вашингтон, че в тези съоръжения „Русия продължава да предприема незаконни дейности с биологични оръжия – нападателни дейности, които са забранени“.
Съветската програма е продължила и се е развила
В своя априлски доклад Държавният департамент каза, че САЩ „смятат, че съветската програма е била усвоена, а не демонтирана от Руската федерация, и че програмата е продължила и се е развила“.
Въпреки че съоръжението в Сергиев Посад е обвито в тайна, то е оставило слаб публичен отпечатък в някои публично достъпни записи, прегледани от руската служба на РСЕ.
Снимки и изображения на сградите, издигнати в обекта по време на разширението му през последните две години, бяха публикувани на уебсайта на Okna-Star – подизпълнител, участващ в изграждането на фасадата на съоръжението. Уебсайтът на компанията споменава проекта като „бизнес център“.
„Обектът беше завършен навреме и клиентът остана напълно доволен“, пишат от Okna-Star.
Руската служба на РСЕ обаче откри и няколко патента с отворен код и научни статии от клоновете на 48-ия ЦНИИ в Сергиев Посад и Киров, свързани с подготовката и разпространението на патогени в аерозолно състояние.
Дмитрий Прус, базиран в САЩ молекулярен биолог, който изследва тези документи и патенти по искане на РСЕ, каза, че за цивилни цели патогените няма нужда да се превръщат в ултра фини и аерозолни състояния.
Руски вирусолог, който пожела да остане анонимен, каза пред РСЕ, че „не може да се сети за „цивилна“ употреба [на патогени в аерозололно и прахообразно състояние], а само за унищожаване на живата сила на врага чрез патогени“.
„Въпреки това ефективността на такъв аерозол в условията на съвременен тип война е силно съмнителна. С изключение на унищожаването на населението на градовете“, каза вирусологът.
Според Милтън Лайтенбърг, изследовател в Центъра за изследвания на международната сигурност към Университета на Мериленд, неуспехът на западни специалисти да посетят руското съоръжение в Сергиев Посад съгласно тристранното споразумение през 90-те години на миналия век е „изключително неприятна грешка“.
„Имахме възможността да изберем три военни института или четири лаборатории „Биопрепарат“. И ние избрахме „Биопрепарат“, защото [избягалият от СССР учен] Пасечник ни каза за тях много подробно и ние, грубо казано, знаехме точно къде да търсим“, каза Лайтенбърг, който е прочувал съветските програми за биологични оръжия.
По думите му Русия „почти със сигурност“ продължава да създава биологични оръжия.
„Вече 25 години съм част от неофициална експертна група по биологичните оръжия. Има експерти от 11 страни, някои от които са работили за своите правителства в миналото, някои от които все още работят за правителствата и сега“, каза Лайтенбърг.
„Това не са случайни хора, те са на работа в тази сфера от много години. От тези 50 души всички биха отговорили положително на този въпрос. Само двама или трима биха поставили малък въпросителен знак до отговора „да“, добави той.
Стрептогард е хранителна добавка, разработена с цел подпомагане на имунната система и защита на организма…
Глюкопил е хранителна добавка, разработена с цел подпомагане на нормалните нива на кръвната захар и…