В момента най-интересно е какво ще направи Китай, за да стимулира икономиката. Централната банка предприе различни мерки, но те не успяват да доведат до икономически растеж. Нужно е индустрията да се задвижи, пазарът на имоти да се стабилизира и доходите отново да започнат да растат. Банките също трябва да станат по-склонни да кредитират, за да се стимулира вътрешната икономика и потреблението. Досега Китай инвестираше пари в големия бизнес през инфраструктурни проекти, но това вече не е достатъчно за устойчив растеж. Това каза Цветослав Цачев, главен инвестиционен консултант в „ЕЛАНА Трейдинг“, в предаването „Клуб Investor“ на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Ивайло Лаков.
От митата върху китайските електромобили Европа ще загуби конкуренция и по-евтини възможности за производство. Това решение е много сложно, защото ще се отрази на производителите и потребителите в Европейския съюз. Това обаче ще мотивира китайските производители да работят по-ефективно, докато запазят достъп до европейския пазар.
Проблемите на Европа са структурни, а не циклични. Тези проблеми се решават от държавите на континента.
„Растежът на глобалната икономика се забавя, но все още не е в рецесия. Това кара инвеститорите да застават срещу петрола, които очакват, че цената му ще падне“, коментира гостът. Конфликтът в Близкия изток води до краткосрочни печалби от моментното увеличение на цената на петрола, но препотвърждава стратегията на инвеститорите.
Според събеседника при златото тенденцията е точно обратната. Там всички очакват цената му да расте все повече и повече. Търсенето от Китай е много високо. Златото е алтернатива на безперспективните инвестиции в недвижими имоти. Ако това се промени, цената на златото веднага ще започне да се понижава.
Акциите на Уолстрийт достигат нови рекорди, въпреки някои леки сътресения. Например, акциите на Tesla паднаха след новините за робо-такситата, за които не се знае точно кога ще са готови. В отговор на това цените на акциите на Uber и Lyft рязко се повишиха. За пазарът от значение е какво прави богатата част от населението. Точно това показаха данните за пазара на труда – бизнесът не съкращава работници, но не търси и нови. Задържа хората си, не ги съкращава като при рецесия, но те работят по-малко и получават по-малко пари.
Федералният резерв намалява лихвите, Европейската централна банка и Китай също последваха този пример. Намаление от 0,5% е възможно само ако има някакво негативно развитие на икономиката. Това означава лихвени нива около 4% през средата на следващата година, а само преди няколко седмици очаквахме лихвите да са около 3%. „Това е така-нареченото „меко приземяване“. Когато ФЕД отпусне спирачката, нещата ще се подредят“, категоричен е гостът.
Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase
Поредна благотворителна инициатива на старозагорските младежи от ГЕРБ За поредна година младежите от ГЕРБ в…