Categories: България

Регистър на децата с аутизъм у нас няма, живеят в сложна среда

В България няма пълен регистър на децата с аутизъм – колко е техният брой, какво е тяхното териториално разположение, на каква възраст са, какви са досега добрите практики. Нямаме на национално ниво този анализ. Това каза днес в Плевен вицепрезидентът Илияна Йотова при откриването на Форум за социалните услуги в страната и третата Международна конференция за аутизма, предаде БТА.

Вицепрезидентът очерта основните посоки, в които според нея трябва да се работи, за да се постигат добри резултатите в грижите за децата с аутизъм и в подкрепа на техните семейства.

„Хората с аутизъм и техните близки живеят в една много сложна ситуация и това изисква разработването на конкретни и координирани действия“, каза Йотова. Според нея трябва да се разработи няколкогодишен план за развитието на национална програма с подкрепа на държавата в помощ на всички, които се нуждаят. Тя подчерта, че е нужно на първо място да се диагностицира точно какви са проблемите на децата с аутизъм, с какво се сблъскват техните близки, как да става тяхната социализация, образование, обучение, как да живеят в обществото ни и как родителите им да бъдат подпомогнати. На второ място трябва да се прецени какви да бъдат действията на различните институции и на гражданските структури, за да бъдат координирани помежду си.

Вицепрезидентът каза още, че трябва да се направи обобщен анализ на медицинските практики, които се прилагат у нас и в другите страни, за да можем максимално да се възползваме от тях. Също така е необходим анализ на съпътстващите проблеми като се започне от достъпа до здравеопазване, социалните условия и училище. По думите й здравеопазването е много важен аспект в грижите за децата с аутизъм, защото тяхното състояние изисква специфично отношение.

Илияна Йотова подчерта, че е необходимо да се засилят връзките и интеграцията между грижите и услугите в единна мрежа, която ще координира медицинските, социалните власти, институциите, общините, училището, професионалистите. Тя акцентира и върху нуждата от създаване на интегрирани екипи, които да наблюдават и лекуват хората с аутизъм.

По повод на случая с изчезналото дете от Перник пред журналисти Йотова каза, че той е достатъчно показателен, за да бъде направен един добър анализ и „да се види къде са пробойните, къде са недостатъците“.

„Слушах различни гледни точки по случая с малкия Сашко. Не сме убедени, че още от самото начало, предвид заболяването на детето, са взети необходимите мерки. Тези деца са различни и в случая е важна експертната помощ“, смята Илияна Йотова. Според нея подходът в началото на издирването е бил като при всеки един изчезнал човек. „Не зная дали са потърсили помощта на Сдружението „Аутизъм днес“, дали са потърсили експерти, но чувайки мнението на доброволците, мисля, че не е направено това, а трябваше да се направи“, отбеляза вицепрезиддентът.

Тя добави, че в България липсва цялостен подход на държавата към социалните грижи. „Законът за социалното подпомагане е един от най-често ремонтираните. Според мен, когато има координация между институциите, когато един проблем се разглежда комплексно от всички страни, тогава и резултатите са по-добри“, отбеляза вицепрезидентът.

https://www.dnes.bg/

Arhiv