Режисьорът Илиян Джевелеков, който държи ръка на пулса на днешните психологически проблеми

Режисьорът Илия Джевелеков е учил психология и това му помага да изгради болезнено реалистични персонажи, с които не е трудно да се отъждествиш. Най-трудна му е работата по сценария – основата, върху която филмът стъпва, защото „ако там направиш компромис, всичко е обречено“. Оттам насетне работата няма как да не потече с лекота.

Бързи флиртове, двойнствен живот, пълна анонимност – така накратко може да се представи сюжетът в „Love.net“ (2011). Историята в дебютния игрален филм на Джевелеков проследява съдбите на няколко персонажа, които прекарват доста време зад маската на интернет.

„С непознат всеки може да си каже много интимни неща, които да останат скрити и недоизказани за близкия“, казва режисьорът.

Филмът, който задава въпроса докъде може да стигне всеки, сърфирайки из нета и кой е живот иска да води – реалният или виртуалният, скоро оглавява националния бокс офис. Още с излизането си през 2011 г. той има над 210 хиляди зрители и остава един от най-касовите български филми до момента.

Воайорство, навлизане в личното – така може да се обобщят и основните теми в следващия филм на Джевелеков – „Въздесъщият“ (2017). Сюжетът разказва за писател и собственик на рекламна агенция, който е обсебен да следи всички около себе си със скрити камери. Той събира живота на най-близките си на файлове.

„Това „хоби“ му донася както забавни моменти, така и много нежелани истини. Частната история ни провокира да се замислим за по-голямото – за цялостното наблюдение около нас“, казва режисьорът на филма.

„Въздесъщият“ печели редица награди и е българското предложение за „Оскар“ за за най-добър чуждоезичен филм за 2019 г.

В момента Джевелеков работи върху телевизионния сериал „Тревожност“, който пък вече е пряко свързан с психологията. Действието се развива в два кабинета – на класически психотерапевт и на психолог, специалист по детско-юношеска психология.

Двамата психолози са съпрузи, а филмът проследява както случаите в кабинетите им, така и техните лични отношения, които преминават през криза.

Голяма част от историите в сериала са стъпили върху реални случаи, казва режисьорът. Тези от кабинета на психотерапевта, са взети от книгата на Огнян Димов „Агресията в семейството“, а историите в детско-юношеския кабинет по психология консултира основателят на училищната психология в България Иван Игов.

„Опитваме се да сложим ръка върху пулса на днешните психологически проблеми не само в България, а и тези, които се проявиха като неизбежен рефлекс от пандемия, последвала война и прочее“, каза Илиян Джелеков пред Свободна Европа.

През есента започват снимките на сериала, спечелил конкурса за финансиране от Националния филмов център. Другата половина от парите дава БНТ, по която ще бъде излъчен сериалът през 2024 г.

Илиян Джевелеков е роден на 10 май 1966 г. в небезизвестния кв. „Капана“ в Пловдив. Имал е щастливо детство и подкрепящи родители. По-голямата част от живота си прекарва в София, но Пловдив остава завинаги в сърцето му.

„Пловдив е винаги с мен“, каза той.

Учи психология в Софийския университет и завършва Кино и телевизионна режисура в НАТФИЗ. Като студент, между 1992 г. и 1994 г. е един от режисьорите на телевизионното шоу „Ку-ку“, а от 1994 г. до 2000 г. e продуцент и режисьор в компанията „Ку-ку филм“.

През 2001 г. Джевелеков основава „Мирамар филм“ заедно с Матей Константинов и Георги Димитров. През 2008 г. филмът „Дзифт“ на режисьора Явор Гърдев, продуциран от компанията, получава наградата сребърен „Св. Георги“ на Московския международен фестивал, участва в редица международни фестивали и се продава успешно в много държави.

Илиян Джевелеков е режисьор и продуцент и на над сто телевизионни реклами и няколко документални филма, както и на сериала „Порталът“.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv