Парламентът взе решение великденската добавка за пенсионерите да бъде 100 лв., но тя ще бъде дадена само на тези с пенсии под 526 лв. Това означава, че над половин милион пенсионери ще могат да подпомогнат бюджета си за празника.
Какво обаче могат да сложат на трапезата си със 100 лв.?
Екип на Нова тв и диетологът проф. Донка Байкова отиват на Женския пазар в София.
Зеленчуците излизат 9.70 лв.
„Зелената салата на пръв поглед е най-здравословната част от менюто за Великден. Преди консумация, ако предпочитаме да бъдат в сурово състояние, да ги накиснем във вода. Половин час в хладка вода с една чаена лъжичка сода бикарбонат или оцетна киселина. Половин час е достатъчно да извлечем пестицидите“, каза проф. Байкова. Тя препоръчва да обелваме зеленчуците.
„Ще загубим 5-10% витамини, но ще си спестим възпаление на лигавицата“, добавя диетоложката.
Агнешката плешка, традиционното месо за Великден, излиза 22.50 лв. килограма.
„Агнешкото не се яде топло. Яде се студено, защото овчата лой бързо кристализира на стайна температура и можем да я махнем с ножа и да режем месото на жулиени. Един път за нас българите е доста скъпо по отношение на семейните ни бюджети, и на второ място е богато на холестерол”, подчерта проф. Байкова.
Най-евтините козунаци, които са на пазара, струват 5-6 лева. На етикетите обаче виждаме Е-та.
„Моят съвет е хората да купуват малки количества козунак, но с добро качество“, препоръчва диетологът.
За Великден яйцата струват около 50-60 стотинки едното. Ако купим 20, защото винаги има по 2-3 спукани, сметката показва около 12 лева.
Финално великденският пазар струва около 55 лв. Изяде ли инфлацията здравословното хранене?
„Не бих казала. Аз мисля, че през последните години българите са достатъчно информирани за тяхното здравословно хранене и предпочитат качествени храни, а не големи количества“, завършва проф. Байкова.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase