Темата за образованието докосва всеки един от нас и в периоди на кризи тя трябва да бъде приоритет. Това заяви за БНТ ректорът на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев.
„Висшето образование в България излиза от период на криза. Не сме извървели докрай този път, но сме започнали и ще продължим да вървим в тази посока. Студентите, които избират българските висши училища, трябва да са сигурни, че са част от голямото европейско университетско пространство. Всеки един студент може да вземе от университета толкова, колкото пожелае. Винаги ги съветвам да не се затварят в тясната си специалност, в собствения си факултет, да поглеждат и на другите места, да намират хората, които могат да им отварят врати“, каза още проф. Вълчев.
По думите му, тази година са постигнати по-добри заплати за преподавателите, но за да се задържат те в системата, трябва да има развитие и на науката.
„Още повече – таксите в останалите направления не са толкова високи, постижими са. Всяко едно висше училище проявява разбиране, ако студент има материални затруднения. Целта на съвременното висше образование не е да подготви тясноквалифициран специалист, а човек, който е силно адаптивен. Не е страшно ако човек, завършил българска филология, не стане учител или редактор. Студентите, които завършват, могат да се реализират пълноценно и в публичния, и в частния сектор. Освен това технологиите все повече ще стесняват пазара на тесните специалисти“, добави проф. Вълчев.
Вълчев посочи, че е договорено да се отпуснат средства за най-неотложните ремонти в ректората на Софийския университет.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase
Младите омбудсмани отбелязват 130 години от рождението на Гео Милев с литературна викторина, съобщиха за…