Отсечката е в експлоатация от 2007 г., но поради лошото състояние на пътното платно и в двете посоки – неравности, коловози и пропадания, скоростта на движение е ограничена до 90 км/ч. Терзийски уточни, че ремонтните работи ще се извършват поетапно и ще започнат от платното за Бургас.
Още с въвеждането на ограничението на скоростта през миналата година шофьори се оплакват, че участъкът се е превърнал в любим за Пътната полиция и се налагат глоби. По данни от полицията през първата една година от въвеждането на ограничението за превишаване на скоростта в проблемния участък са глобени 4546 водачи.
Днес председателят на АПИ напомни, че през миналата година участъкът от „Тракия“ е обследван, възложено е изготвянето на технологичен проект за ремонт на трасето, който е одобрен от Института по пътища и мостове и в момента се остойностява. По предварителни оценки ще са нужни около 60 млн. лв. само за платното в посока Бургас.
Георги Терзийски припомни, че до края на летния сезон по магистрала „Тракия“ няма да има повече ремонти, след като 1 юли завърши обновяването на петте виадукта между 13-и и 20-и км.
Председателят на АПИ съобщи, че от въвеждането на тол системата за тежкотоварните автомобили над 3,5 тона на 1 март 2020 г. досега са събрани около 50 млн. лв. В момента около 70 хил. товарни автомобила са оборудвани с устройства – бордови или GPS тракери, с което основният трафик е оборудван с автоматизирани устройства, каза той. Продадени са и над 1,4 млн. маршрутни карти за еднократни пътувания.
България е колонизирана от Запада. Това твърдение се чува все по-често от противниците на европейското…