Според годишния обзор на „Репортери без граници“ (RSF), публикуван днес, в момента по целия свят рекорден брой журналисти са задържани – 488, включително 60 жени, а други 65 са държани като заложници. Междувременно броят на убитите журналисти през 2021 г. – 46, е най-ниският за последните 20 години.
Броят на журналистите, задържани във връзка с тяхната работа, никога не е бил толкова висок, откакто RSF започна да публикува годишния си обзор през 1995 г. RSF отчете, че към средата на декември 2021 г. в затвора се намират общо 488 журналисти и медийни работници, което е с 20% повече от същия период миналата година.
Този изключителен ръст в незаконно задържания се дължи преди всичко на три държави: Мианмар, където военните си върнаха властта с преврат на 1 февруари 2021 г., Беларус, която беше обект на сериозни репресии след оспорваното преизбиране на Александър Лукашенко през август 2020 г., и Китай на Си Дзинпин, който затяга хватката си върху Хонконг – специалният административен регион, който някога е смятан за регионален модел на зачитане на свободата на печата.
RSF никога досега не е регистрирал толкова много жени журналистки в затвора, като в момента във връзка с тяхната работа са задържани общо 60 жени – 33% повече, отколкото по това време миналата година. Китай – най-големият затвор за журналисти в света, за пета поредна година е и най-големият затвор за жени журналисти с 19 задържани в момента. Те включват Джан Джан – лауреат на RSF за свобода на печата за 2021 г., чието здравословно състояние в момента е критично, пише в доклада.
В Беларус задържаните жени (17) са повече, отколкото мъжете (15). Сред тях са две репортерки на независимия канал Белсат – Дария Чулцова и Катерина Андреева, които бяха осъдени на две години затвор за неразрешено от властите онлайн излъчване на демонстрация. От 53-ма задържани журналисти и медийни служители в Мианмар, 9 са жени.
„Изключително големият брой на незаконно задържани журналисти е дело на три диктаторски режима“, каза генералният секретар на RSF Кристоф Делоар. „Това е отражение на укрепването на диктаторската власт в световен мащаб, натрупването на кризи и липсата на скрупули от страна на тези режими. Това може също да е резултат от новите геополитически отношения на властта, при които авторитарните режими не са подложени на достатъчен натиск, за да ограничат своите репресии“, смята той.
Друга особеност на тазгодишния обзор е спадът в броя на убитите журналисти във връзка с тяхната работа – 46 от 1 януари до 1 декември 2021 г. По-малко от 50 убити журналисти е имало през 2003 г. Тази година спадът се дължи най-вече на намалената интензивност на конфликтите в Сирия, Ирак и Йемен и на кампаниите на организациите за свобода на печата, включително RSF, за прилагане на международни и национални механизми, насочени към защита на журналистите.
Независимо от тези данни, средно по един журналист на седмица бива убит във връзка с работата си. RSF установи, че 65% от убитите през 2021 г., журналисти са били целенасочена мишена. Мексико и Афганистан отново са двете най-смъртоносни за журналистите държави държави със седем убити в Мексико и шестима в Афганистан. Йемен и Индия си поделят третото място, като във всяка страна са убити по четирима журналисти.
В допълнение към тези цифри, обобщението за 2021 г. представя и някои от най-фрапиращите случаи за годината. Най-продължителната присъда, произнесена тази година, е 15 години лишаване от свобода, дадена на Али Аболухом в Саудитска Арабия, така и на Фам Чи Дунг във Виетнам. Най-продължителните и кафкиански процеси се водят срещу Амаду Вамулке в Камерун и Али Анузла в Мароко. Най-възрастните задържани журналисти са Джими Лай в Хонконг и Кайван Самими Бехбахани в Иран, които са, съответно, на 74 и 73 години. Френският журналист Оливие Дюбоа беше единственият чуждестранен журналист, който беше отвлечен тази година. Той е заложник в Мали от 8 април.
Стара Загора почита паметна дата - 147 години от окончателното ѝ освобождение, съобщиха за ЗАРАТА…
Болярово е малък, но значим град в Югоизточна България, разположен в близост до границата с…
Бойчиновци, малък и уютен град в Северозападна България, има богата история и множество интересни факти.…