Републиканците постигат мнозинство в Камарата на представителите – долната камара на Конгреса на САЩ, но демократите печелят сенаторско място в щата Пенсилвания, смятан за ключов за запазването на контрола им над Сената – горната камара.
Това показват засега предварителните резултати от проведените във вторник междинни избори, след които законодателната програма на президента Джо Байдън може да се окаже блокирана. Досега демократите имаха мнозинство и в двете камари на Конгреса.
„Когато се събудите утре сутринта, ние ще сме мнозинство, а Нанси Пелоси ще е в опозиция“, каза рано сутринта в сряда лидерът на републиканското малцинство в Камарата на представителите Кевин Макарти, обявявайки партията си за победител в междинните избори.
Прогнозираната голяма „червена вълна“ обаче засега не се сбъдва. Все още се очакват резултатите в четири ключови щата – Уисконсин, Джорджия, Аризона и Невада.
Демократите печелят сенатското място в Пенсилвания, един от ключовите щати за разпределението на силите в Сената. Джон Фетърман, който прекара инсулт през май, надделява над кандидата на републиканците – хирургът и телевизионна звезда Мехмед Оз.
По данни на телевизия Ен Би Си Фетърман получава 49,4% от гласовете, а Оз – 48,1 на сто. Кандидатът на демократите вече обяви победата си в Туитър, посочвайки: „Вече е официално. Аз ще съм следващият сенатор от Пенсилвания.“
В Охайо обаче президентът Байдън претърпя първо голямо разочарование, след като прогнозите сочат за победител републиканеца Джей Ди Ванс, подкрепян от експрезидента Доналд Тръмп, отбелязва Франс прес, цитирайки данни на Ей Би Си и Ен Би Си.
Изборите за Сената са твърде спорвани и гласовете ще се броят дни или дори седмици, прогнозира социологическата агенция Edison Research.
САЩ провеждат избори за Конгреса на всеки две години, като обновяват частично или изцяло двете му камари. Във вторник американците избираха изцяло нов състав на Камара на представителите, където мандатът е две години, както и една трета от състава на Сената, където мандатът е 6-годишен.
Изборите бяха белязани от четири теми, които са определили решението на гласоподавателите – поскъпването на живота, престъпността и миграцията, както и правото на жените на аборт, което от лятото на 2022 вече не е гарантирано.
По данни от екзитпол, цитирани от CNN, 32% от гласувалите са казали, че смятат инфлацията за основен проблем на страната, а 27% са определили като основен проблем правото на аборт.
Политиката на САЩ към Украйна и Русия не е сред основните теми, които определят решението на повечето американци да изберат един или друг кандидат. Но крайните резултати ще имат значение за по-нататъшната външна политика на Вашингтон. И двете партии подкрепят Украйна, но много републиканци не одобряват огромните суми, с които САЩ подпомага Киев.
Откакто започна руската агресия Вашингтон отпусна над 60 млрд. долара военна помощ за Украйна.