Подкрепяте ли община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно Дома паметник на връх Бузлуджа за 10 години?
На този въпрос ще трябва да отговорят жителите на общината в местен референдум в неделя, на 17 ноември, по решение на общинския съвет. Идеята най-напред дойде от Консултативния комитет към кметицата Галина Стоянова.
Според закона допитването ще бъде валидно, ако на него отговорят най-малко 40 на сто от регистрираните 61 242 избиратели на последните местни избори. Местният парламент насрочи референдума с почти пълно единодушие – въздържаха се само трима от общинските съветници. Той гласува и 102 460 лева от бюджета на общината за провеждане на допитването.
Целта е занапред Чинията – изоставена, ограбена и рушаща се след национализацията ѝ през 1991 г., да се ползва за обучение и туризъм. За да стане това обаче, най-напред трябва спешно да се ремонтира покривът, да се затворят прозорците от външния кръг, да се възстановят електрическата и ВиК инсталацията и да се консервират допълнително мозайките.
Общинският съвет отпусна още 250 000 лева за тези дейности. Кметицата на Казанлък Галина Стоянова уверява, че
повече общински пари там няма да се харчат, тъй като общината ще получи европейско финансиране от 6,9 млн. лв. чрез защитен проект. Парите са целеви и не могат да се използват за друго. Разчетите са при годишно посещение на Чинията от 100 хил. души. Това е реално, тъй като интересът към архитектурния паметник и сега е много голям, смятат експерти.
Галина Стоянова уточнява изрично още един момент: общината няма да възстановява идеологически някогашния Дом паметник на БКП. Датата на референдума бе избрана да е различна от 27 октомври – деня, в който бяха извенредните парламентарни избори: да не могат партиите да яхнат темата за свои цели.
Общината поиска да съхрани монумента, след като през септември 2021 г. Министерството на културата му даде статут на културна ценност от национално значение. Днес той участва в престижна класация на 25-те най-интересни изоставени сгради в света. По неофициални данни годишно го посещават около 50 000 души. В много по-далечна перспектива може да се превърне в международен конгресен и културен център.
Хората питат защо общината иска Чинията само за 10 години. Отговорът: понеже е частна държавна собственост, законът не позволява по-дълъг период.
Местните се вълнуват и дали общината ще съумее да стопанисва Чинията след ремонта. “Това и за мен е скрит страх”, признава кметицата Галина Стоянова. Обяснява обаче, че имала куража да поиска паметника, след като 15 г. се грижи успешно за тракийските гробници, които също са държавна собственост.
Тя каза, че според закона може еднолично да поиска монумента от областния управител на Стара Загора, който е негов принципал. “Но държа на референдума, за да получа съгласието на моите съграждани. Не действам на своя глава, тъй като задачата е голяма и нейното изпълнение не може да се побере само в един мандат.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase
Петлите са не само символ на утрото, но и интересни същества със специфични характеристики и…
Мравките са едни от най-успешните същества на нашата планета. Тяхната организация, издръжливост и социална структура…