Традицията повелява на Великден да се приготвят и ядат козунаци. Знаете ли защо?
Според поверието – след като възкръсва, Христос отива при апостолите, когато те са на трапезата. На неговото място не сяда никой, а в средата на масата има хляб, определен за Божия син. Този сладък хляб постепенно се трансформира в козунака, който познаваме днес, разказва Actualno.
Първият козунак
Още в Древен Египет се приготвя сладък хляб с мед и семена. Гърците променят рецептата, като добавят квас и орехи. Римляните слагат сушени плодове.
Първият съвременен козунак е омесен във Франция през 17-ти век от френски хлебар. Според легендата френски аристократ поискал ръката на красиво момиче без родословие. Баща ѝ бил хлебар и поставил на момчето едно условие – да опече по-вкусен хляб от него самия. От кулинарното състезание между двамата се създава подобие на съвременния козунак.
В България козунак започва да се прави в периода 1915-1920 г. Дотогава за Великден се меси стандартен хляб, наречен колак, кравай. В Русия великденският обреден хляб се нарича кулич, в Италия – панетоне, в Унгария – колач, а в Чехия – мазанек.
Козунак с ракия
По традиция в България се приготвят курабии или козунак. Сигурно знаете много и различни рецепти за козунак. Но чували ли сте за козунак с ракия? Ако не, ето рецептата, може да опитате.
Преди да започнете да месите, трябва да знаете, че за да направите хубав козунак, имате нужда от няколко неща: много топла стая, качествено брашно, много месене и хубава ракия, от която ще се получат конците в сладкиша.
Продукти:
1 кг брашно за козунаци
350 г захар
200 мл топло мляко
300 мл мазнина, за предпочитане равни количества олио, мас и масло
12 г суха мая
5 яйца
3 пакетчета ванилия
кората на 1 лимон
2 супени лъжици ракия
За маята – 100 мл топла вода, 1 супена лъжица захар и 1 супена лъжица брашно
Начин на приготвяне:
В 100 мл топла вода разтворете сухата мая, захарта и брашното (по 1 с.л.) Разбийте с миксер яйцата със захарта. Добавете ванилията, мазнината и млякото. Пресейте брашното 2 пъти в тава. Добавете маята и яйчената смес. Започнете да месите тестото най-малко 10 минути. Оставете го да втаса на топло около 1 час, докато си удвои обема. След това го размесете и добавете ракията и лимона. Разделете тестото на 3 равни части, които правите на дълги около 1 м “змии” и сплитате на плитка.
Поставете в кръгла тава върху хартия за печене, намажете с жълтък, разбит в 2 супени лъжици олио и поръсете обилно със захар. Оставете отново да втаса, докато утрои обема и сложете във фурната. Печете на 140 градуса около 20 минути.
Добър апетит!
Стомахон лакс е хранителна добавка, създадена специално за подпомагане на храносмилателната система и облекчаване на…
Стрептогард е хранителна добавка, разработена с цел подпомагане на имунната система и защита на организма…