Рецесията в Германия ще бъде дълбока. Сега сме в началото. Има доста фирми, които нямат чувство, че са стъпили във фалита. Все още се борят. Но мисля, че сме в началото на една голяма рецесия в Германия, а това е много голяма възможност за България. Златните години на България вече са започнали и са точно пред нас. Това каза Иван Тихов, представител за България в Германската бизнес асоциация BVMW eV Bundesverband, в предаването „Светът е бизнес“ на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Ивайло Лаков.
„Златните години на България са започнали и са точно пред нас. В Германия се търси всичко, което е качествено – качествени продукти, дейности, стоки, хора. Това се отнася и за търговски фирми, ако стоката е качествена има интерес да се купува. Немският пазар е голям и като цяло гладен, включително и за български стоки. Бих казал на българските бизнесмени – действайте смело и стъпете на немския пазар“, призова той.
Високите цени на енергията и на работната ръка оскъпяват производството и всички други дейности, добави събеседникът. „Германия е на прага на рецесия. Но това, което за една държава е проблем, за друга може да е възможност. Точно за това за България критичната ситуация в Германия е шанс. В Германия електричеството, например, е много по-скъпо, отколкото в България. Тук електроенергията е на едни от най-ниските цени в цяла Европа и за това страната ни става все по-привлекателна дестинация за производство. Има немски компании, които вече са на ръба на фалита и те задължително трябва да търсят други места, където да инвестират и да произвеждат“, разясни Тихов.
„Рецесията в Германия ще бъде дълбока. Ние сега сме в началото и има доста фирми, които нямат чувство, че са стъпили във фалита, все още се борят. Но мисля, че ние сме в началото на една голяма рецесия в Германия. Това е много голяма възможност за България“.
Шансът е в това да привлечем фирми, които се затрудняват с големите разходи в Германия, добави Тихов. „За да са конкурентни в световен мащаб, германските фирми трябва да намерят по-изгодни възможности за производствата си. Те ги намират в България – ние сме в Европа, в НАТО, разходите са приемливи, имаме и много таланти и страната ни става все по-привлекателна. Затова реших, след като съм живял 33 години в Германия, да се върна обратно в България и да помагам на немски инвеститори, но и на български фирми да бъдат успешни заедно“, добави гостът.
Когато една компания иска да стъпи на немския пазар той трябва да бъде подготвен, защото там бизнесът е различен, подчерта Иван Тихов. „Само с много пари в Германия не можеш да бъдеш успешен. Нужно е знание по какъв начин работят хората там, да познаваш и законите, както и бизнес етикетът“.
За особеностите на бизнес етикета събеседникът каза, че в Германия, например, една среща на високо ниво в дадена компания се планира и уговаря няколко седмици, а понякога и месеци и дори години предварително, докато в България тези срокове са немислимо дълги. Това е една голяма разлика, която виждам между България и Германия. Тя е свързана с начина, по който се планира времето. Хората, които са свикнали тук, в България, нещата да стават бързо, трябва да имат повече търпение в Германия. За да се навлезе успешно на немския пазар, трябва задачите да се планират по-дългосрочно“.
Какъв процент от разходите на работещите в Берлин отива за наем на жилище? Какви специалисти, дейности и продукти търсят немските компании в България? Заплаха ли е за икономиката на Германия предстоящата забрана на производството на двигатели с вътрешно горене от 2035 година?
Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Йомер и Огуджан забелязват, че Берк се интересува от Айбюке. Толга заявява на Дорук, че…
Бухово е малък, но исторически богат град, разположен в подножието на Стара планина, част от…
Тарък разбира, че са отвели детето. Той търси Йешим в дома им, но открива, че…
Малти поставя условие на Анупама. Трябва да замине за САЩ за три години, това я…
Джанан умира трагично, след отчаян опит да потърси сметка от неверния си любовник, губейки живота…