Но за родените на този особен ден, освен няколко предимства, като това да избират в останалите години между две дати за ЧРД – 28 февруари или 1 март, има и някои неудобства във всекидневието.
Като например да обясняваш отново и отново на околните, които не са запознати защо този ден е толкова особен, какво е високосна година и как този ден се дължи на обикалянето на Земята около Слънцето за 365,2422 дни. За да бъде доизпипан съвременния календар, в него е бил вмъкнат един ден, който се появява на всеки 4 години, като само високосните години имат 366, а не 365 дни. Събраните така за 4 г. допълнителни часове се добавят към календара в края на февруари, а не в края на декември, например, защото в древността първият ден от годината бил през март, а не през януари.
Или пък да понасят груби шегички на рождения си ден от рода на: „Честит рожден ден! До следващия – след 4 години“, или „Но всъщност ти на колко години си – на 20 или на 5?“
В книгата за рекордите „Гинес“ във връзка с тази дата е вписано едно забележително семейство от Норвегия – фамилията Хенриксен, която не празнува често рождените си дни! Просто защото три деца са родени на 29 февруари – Хайди през 1960 г., Олав през 1964 и Лейф-Мартин през 1968 г. Тяхната майка Карин упорито отказва да разкрие своята „тайна“.
Пред родените на 29 февруари има и административни неудобства, особено ако въпросният ден липсва в някои бази данни. „Всяка година правителството ми връща данъчната декларация с обяснението, че не съм попълнила добре рождената си дата. Сякаш данъчните служби не знаят, че има и 29 февруари“, споделя пред „Паризиен“ Жеси.
Още по-труден се оказал изборът пред Сандрин, както сама свидетелства пред „Хъфингтън Пост“: „Получихме учтиво писмо през септември, в който ни информираха, че родените до 28 февруари трябва да се запишат в изборния списък преди края на годината, за да могат да гласуват за президент, а родените след 1 март трябва да се регистрират в началото на януари“. Но нито дума за тези, родени на 29 февруари. „Отидох в кметството и след 15-дневно чакане, тъй като те не знаеха какво да направят, трябваше лично кметът писмено да разреши моята регистрация“, добавя тя.
Патрисия и Ан-Мари били принудени да „променят“ рождената си дата на 28 февруари, защото компютрите, съответно в библиотека и в болница, не приемали „несъществуващата“ дата 29 февруари.
Във Великобритания и в бившата й колония Хонконг, когато роден на 29 февруари човек навършва 18 г. в година, която не е високосна, административно това се отчита на 1 март, докато в Нова Зеландия рожденият ден се „издърпва“ на 28 февруари според правилника за издаване на шофьорски книжки.
От 1967 г. е прието комиксовият герой Супермен да празнува рождения си ден на 29 февруари, но не и Кларк Кент. Иначе на 29 февруари са родени и личности като Джоакино Росини, като Херман Холерит, създател на IBM, и много други.
Иде един от 12-те велики православни празници, двоен повод за радост и за близо 8500…