Здраве

Ролята на витамин К2 или защо японците не страдат от остеопороза

Витамин К2 играе съществена роля за костния метаболизъм. Ежедневният му прием в съчетание с витамин D може да намали риска от счупвания при пациенти с остеопороза, пише в социалната платформа за здраве credoweb.bg д-р Румяна Христова, специалист ревматолог в МБАЛ-Бургас.

[ad id=“225664″]

Остеопорозата, наричана от някои автори „тихият крадец“, е скелетно заболяване, което се характеризира с нарушена костна здравина, повишаваща риска от счупвания.

Костната здравина включва две основни характеристики – костна плътност и качество на костта. Костната плътност се определя от наличието на калций и фосфор. Качеството на костта представлява способността на костната тъкан да издържа на рискови механични натоварвания, най-често натиск и огъване, без да се получава фрактура.

[ad id=“263680″]

Костните клетки са 4 вида: остеокласти, остеобласти, остеоцити и покривни клетки. Костното ремоделиране е нормален процес през живота на човека, зависимо от активността на остеокластите (костна резорбция) в баланс с тази на остеобластите (костно изграждане).

Обновяване на костите

Времето, за което се обновяват костите на целия скелет, е 10 години.

Остеокалцинът е белтък, който се произвежда от остеобластите. Активира се след карбоксилиране с помощта на витамин К2. Постъпилият в организма витамин D3 увеличава синтеза на остеокалцин, но ако приемът на витамин К е недостатъчен, остеокалцинът остава в неактивна форма.  

[ad id=“236999″]

Витамин К2 е кофактор в активирането и на друг, важен за костното здраве белтък – матричния Gla-протеин (MGP). Той се намира в стените на кръвоносните съдове и е отговорен за „извеждането“ на калция от артериите и меките тъкани, предпазвайки ги от втвърдяване.

Японската диета

Интересен факт е, че традиционната японска храна като цяло е с много ниско съдържание на калций, но въпреки това при японците се наблюдава нисък процент на остеопороза. При американците се наблюдава обратната тенденция – те имат много по-висок дневен прием на калций с храната, но в същото време и много по-висок процент на остеопороза. Едно от обясненията е, че японската диета включва натто – ферментирала соя. Натто е много богат източник на витамин К2, което е причината жените след менопауза в Страната на изгряващото слънце да имат ниски нива на костни фрактури.

[ad id=“237001″]

Какво представлява витамин К

Съществуват два натурални витамина – витамин К1 и витамин К2. Витамин К1 (филокинон) е открит в края на 1920 г. Главната му функция е съсирването на кръвта. К1 е с растителен произход. Той представлява 90% от общото съдържание на витамин К, който приемаме с храната, затова е почти невъзможно да се стигне до неговия недостиг.

Витамин К2 (менахинон) съвсем наскоро започна да привлича вниманието, което заслужава. Той е с животински произход, не се синтезира в човешкото тяло и представлява 10% от общото количество витамин К, доставено с храната. Изследванията показват, че голяма част от населението всъщност има недостиг на витамин К2.

[ad id=“238430″]

Чревните бактерии могат да превръщат витамин K1 в K2, но процесът е неефективен. Този малък процент на превръщане не доставя нужните количества К2.

Кога се наблюдава недостиг на витамин К

Причините за недостиг на витамин К са разнообразни – нисък прием с храна, употреба на медикаменти (антибиотици, антикоагуланти, антиконвулсанти), чернодробни заболявания. С годините продукцията на витамин К в човешкия организъм намалява.

[ad id=“236993″]

Храни, които съдържат най-много витамин К

Всички билки, без изключение, съдържат витамин К1. Други зеленчуци, които имат високо съдържание на витамин К1 са листа от глухарче, зеле, кресон, спанак, листа от ряпа, цикория и марули, лук, брюкселско зеле и броколи.
С най-високо съдържание на витамин К2 са натто, гъши дроб, твърдо сирене, меко сирене, масло, яйчен жълтък.

Мая Матева