През юни 2014 година на срещата при президента Росен Плевнелиев ГЕРБ поиска държавата да плати цялата сметка за КТБ. 4,5-те млрд. лв. трябваше да бъдат осигурени чрез заем, заяви депутатът икономист от БСП.
Президентът Румен Радев е готов да разсекрети стенограмата за КТБ. В интервю за БНР в неделя, държавният глава посочи, че е изпратил писма до всички участници в срещата при предшественика му Росен Плевнелиев в разгара на банковата криза през лятото на 2014 г.. Радев отправя молба към тях да се съгласят записът да бъде огласен пред обществеността. От думите му стана ясно, че до 26 май той ще очаква отговорите им, след което ще обнародва документа.
„Стенограмата няма никаква юридическа стойност и няма да даде отговор на въпроса кой ограби КТБ. Тя обаче има огромна обществена стойност като прозрачност, от която всички имаме нужда, когато говорим за борба с корупцията“, заяви Румен Радев.
Политическите консултации при президента Росен Плевнелиев се проведоха в разгара на банковата криза на 29 юни 2014 година – 9 дни, след като КТБ затвори врати и бе обявена под специален надзор от БНБ. В срещата участваха тогавашният премиер Пламен Орешарски, министърът на финансите Петър Чобанов, председателят на Народното събрание Михаил Миков, управителят на БНБ Иван Искров и парламентарно представените формации. Основен противник на разсекретяването на стенограмата е Централната банка, тъй като на срещата в неделя сутринта тогавашният управител на БНБ Иван Искров и подуправителите Калин Христов и Димитър Костов са поискали т.нар. „банкова ваканция“, което означава затваряне на банките от 30 юни.
„Стенограмата от срещата при президента на КТБ трябва да бъде разсекретена, най-малкото защото тя е ще бъде от полза за БСП“. Това казва пред Епицентър.бг. депутатът от БСП Румен Гечев, който през лятото на 2014 г. участваше в драматичните разговори за съдбата на банката. „Искам обаче да поясня, че става въпрос за две срещи по казуса с фалиралата КТБ. Струва ми се, че дори и тези, които в момента искат държавният глава да обнародва стенограмата, не знаят, че е имало две консултации на високо държавно ниво“, каза той.
Гечев поясни, че не е участвал на срещата при Росен Плевнелиев, но по думите му, далеч по-скандални са били разговорите в БНБ сутринта на 29 юни 2014г.
„БНБ, ДПС и ГЕРБ предложиха на 30 юни 2014 година, понеделник, да бъдат затворени всички български банки“, спомня си Румен Гечев. Той разказа за тежките разговори в БНБ, на които е присъствал и настоящият финансов министър Владислав Горанов в качеството си на представител на ГЕРБ. „Аз отидох на срещата с оторизация от тогавашния ни лидер Сергей Станишев и председателя на парламента Михаил Миков, за да заявя, че БСП е категорично против затварянето на трезорите. „Банковата ваканция“ можеше да стане факт само с решение на парламента. Тогавашният председател на ДПС Лютви Местан звъня над 10 пъти Михаил Миков, като го убеждаваше да свика извънредно заседание на Народното събрание на 29 юни вечерта, за да се обяви „банковата ваканция“, заяви депутатът от БСП.
По думите му първоначално предложението извънредната мярка, която щеше да блокира икономиката и да предизвика финансов хаос в страната, е дошла от Управителния съвет на БНБ.Идеята била представена от подуправителя Калин Христов. „Впрочем, те бяха готови за ваканцията, защото преди срещата бяха говорили с шефовете на търговските банки, които бяха „клекнали“. От БНБ представиха нещата така, че сякаш мярката е наложителна. Сега те се опитват да лъжат, но и от тази среща трябва да има стенограма. След като заявих, че няма да има никакво затваряне на банките и че ДПС и ГЕРБ искат да правят ново правителство, след мен се изказа шефът на „Булбанк“ Левон Хампарцумян, който каза: „О, ама вие наистина ли ще ни жертвате тук, като правите политически комбинации? Аз им повторих, че търговските банки няма да бъдат затворени, тъй като няма икономическа причина и че като управляваща партия БСП е готова да поеме отговорност за решението си“, каза Румен Гечев.
Пред присъстващите той разкрил и плана на ГЕРБ и ДПС да съставят правителство в рамките на 42-ия парламент, да затварят банките за няколко дни, след съставянето на новия кабинет да ги отворят и накрая да прехвърлят цялата вина за предизвикания от тях хаос в държавата върху БСП. „Казах им директно: вашият номер няма да мине, защото няма да има никакво извънредно заседание на парламента, което да одобри „банковата ваканция“. Бях категоричен, че след изразената от мен позиция могат да си говорят колкото искат, защото отивам на заседание на Изпълнителното бюро“, спомни си социалистът.
На срещата при президента Росен Плевнелиев същия ден са присъствали лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и Владислав Горанов. „Те поискаха държавата да поеме всички разходи по КТБ – ставаше дума за 4,5 млрд. лв. Лансираха тезата, че трябва да се вземе държавен дълг и да се покрие сумата. Между другото никой не споменава и за срещата на 28 юни при тогавашния премиер Пламен Орешарски, който също поддържаше тезата за затваряне на банките на 30 юни. На неформалните разговори в Министерски съвет дори имаше и гласуване и единственият аз бях против. Емил Хърсев говори над 45 минути как трябвало да затворим банките! Аз му казах, че сметките му са грешни“, завърши Румен Гечев.
Сарми – едно от най-любимите ястия в българската кухня, което носи със себе си традиции,…
България е колонизирана от Запада. Това твърдение се чува все по-често от противниците на европейското…