България

Румен Радев наложи вето върху промените в Административнопроцесуалния кодекс

Президентът Румен Радев върна за ново обсъждане Закона за изменение и допълнение на Административнопроцесуалния кодекс (ЗИД АПК), като оспори 16 негови разпоредби.

[ad id=“225664″]

Държавният глава счита, че с тях уредбата се отдалечава от основни конституционни начала и деформира традиционни принципи и постижения на административното право. Ще се намали интензитетът на защитата на правата на гражданите и юридическите лица относно актове, издавани от позицията на власт и изискващи подчинение.

Тези разпоредби ще се отразят неблагоприятно на ролята на административното правосъдие да бъде защитник на обикновения човек срещу незаконосъобразните действия и произвола на администрацията.

Ето какво написа държавният глава на официалната си страница във Фейсбук:

„Днес, 31 юли 2018г., върнах за ново разглеждане Закона за изменение и допълнение на Административнопроцесуалния кодекс. Считам, че той отслабва защитата на обикновения българин от незаконосъобразните действия и произвола на администрацията.

Въвеждането на пропорционалните такси и драстичното увеличение на простите такси затрудняват достъпа до правосъдие. Законността не е услуга, която правовата държава предоставя на гражданите, а необходимо условие за нейното съществуване.

Промените лишават редица жалбоподатели по социални обезщетения, включително майки и безработни, от възможността да обжалват ощетяващи ги решения. Отпадането на касационната инстанция при промени в предназначението на земеделските земи е в разрез с особената закрила на земята, установена в чл.21 от Конституцията на България.

Поради тези и други причини, които ще намерите в разгърнатите мотиви за ветото, връщам Закона за изменение и допълнение на Административнопроцесуалния кодекс за ново обсъждане в парламента и очаквам народните представители да отчетат изтъкнатите съображения.“

[ad id=“263680″]

Държавният глава изразява несъгласие с разпоредбите относно правилата за подсъдността, закритите съдебни заседания, драстично увеличените такси в касационното производство и премахването на касационната инстанция в редица специални закони.

Президентът подчертава, че съдържанието на правото на защита многократно е тълкувано от Европейския съд за правата на човека, който приема, че държавата не трябва да поставя правни и практически пречки пред неговото упражняване. Като създават неясна родова подсъдност, увеличават разходите за правосъдие с приетата местна подсъдност, предвиждат необосновано драстично увеличаване на таксите в касационното производство и премахват касационната инстанция в специални закони, оспорените разпоредби на ЗИД АПК поставят именно такива пречки.

[ad id=“236993″]

Тези разпоредби ще намалят способността на административното правосъдие да бъде сред основните фактори, които гарантират баланса и контрола между властите в държавното управление и върховенството на закона. Така е застрашен правовият и демократичен характер на съвременната държава.

Елена Дюлгерова

Усмивката, която изпращаш, се връща обратно при теб.

Recent Posts

7 факта за мравките, които може би не знаете

Мравките са едни от най-успешните същества на нашата планета. Тяхната организация, издръжливост и социална структура…

43 минути ago

7 факта за кокошките, които може би не знаете

Кокошките са едни от най-разпространените и полезни домашни животни в света. Те не само снасят…

59 минути ago

7 факта за коледарите, които може би не знаете

Коледарите са неразделна част от българската коледна традиция, носещи духа на празника чрез песни, благословии…

един час ago