Войната избухна през август 2008 г., когато грузинските войски се опитаха да си възвърнат контрола над отцепилата се провинция Южна Осетия. Москва изпрати свои войски в подкрепа на сепаристите в региона. Военният конфликт продължи пет дни.
Съдът в Страсбург постанови, че Русия може да бъде държана отговорна за три случая на посегателства, извършени след приключването на военните действия.
При единия руските съюзници в областта са държали 160 цивилни, предимно грузински жени и възрастни хора, в мазето на вътрешното министерство в продължение на 15 дни. В друг случай се съобщава за 30 грузински военнопленници, които са били малтретирани. Отговорност може да се търси и за това, че на хиляди насилствено изселени грузинци е попречено да се завърнат в домовете си.
Русия е основен поддръжник на сепаристите в региона и е упражнявала ефективен контрол върху тях. Затова деянията са станали под руска юрисдикция, посочва Съдът, и Москва може да бъде държана отговорна за тях.
Президентът на Грузия Саломе Зурабишвили приветства решението на съда като „победа за цяла Грузия“. Държавата заведе делото срещу Русия и твърдеше, че тя е отговорна за нарушения на човешките права както по време на войната, така и след нея. Съдът обаче прие, че Русия трябва да отговаря само за нарушения от следвоенния период.
Представители на руското правителство изразиха несъгласие с някои от заключенията на съда и заявиха, че грузинските твърдения за нарушения на човешките права са неверни.
След войната Москва създаде военни бази в Южна Осетия и другата отцепила се грузинска провинция Абхазия и ги призна за независими държави. Грузия и много държави в света не признават независимостта на отцепилите се области и ги приемат за суверенна територия на Грузия.
Източник: www.svobodnaevropa.bg Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…