Categories: Бизнес

Русия запазва газовите доставки, докато Европа обмисля нови санкции

Снимка: Andrey Rudakov/Bloomberg

Русия запази газовите потоци през ключови тръбопроводи към Европа в понеделник (4 април) въпреки несигурността по условията за плащане, а европейските лидери призоваха за налагането на още санкции срещу Москва след твърдения за военни престъпления в Украйна, предава Ройтерс.

Физическите газови потоци през газопровода „Ямал-Европа“ на измервателния пункт „Манлоу“ на полската граница се колебаеха през уикенда и последно бяха на нула, сочат данни на оператора Gascade.

Но заявките за доставки на руски газ през входния пункт „Велке Капусани“ в Словакия от Украйна бяха стабилни в понеделник на ниво от 967 841 мегаватчаса, както и потоците през газопровода „Северен поток“ 1 до Германия – на ниво от 73 400 298 киловатчаса.

Руският държавен гигант „Газпром“ съобщи, че продължава да доставя природен газ на Европа през Украйна в съответствие със заявките от европейските клиенти.

Още по темата

Остават обаче въпроси за бъдещото на доставките заради искането на Кремъл купувачите да започнат да плащат на „Газпром“ в рубли.

Словашкият премиер Едуард Хегер потвърди, че страната му ще действа в единство с ЕС срещу исканията за подобни плащания. Първоначално словашкият министър на икономиката коментира, че страната му има нужда от газ и ще приеме всякакви условия на „Газпром“.

През уикенда се появиха и призиви за нови санкции срещу руската икономика след съобщения за възможни военни престъпления заради откриването на стотици тела, някои от които вързани и застреляни от близко разстояние, около градове близо до Киев след изтеглянето на силите на Кремъл.

Германия и международните ѝ партньори ще договорят нови санкции срещу Русия в идните дни, заяви говорител на правителството и изрази увереност, че ЕС ще остане единен за нови мерки.

Говорител на германското министерство на икономиката заяви, че газово ембарго би имало икономически последици за Германия и затова страната трябва да действа предпазливо. Германия получава около 40% от газа си от Русия и вече активира извънреден план, който може да доведе до ограничаване на потреблението на газ, ако доставките спаднат твърде много.

Италия, която също е силно зависима от руския газ, заяви, че има достатъчни резерви да издържи на спирането му в идните няколко месеца.

Литва вече обяви, че няма да внася руски газ, за да задоволява местните си нужди, с което стана първата страна в Европа, постигнала независимост от руските доставки. По този път вървят и останалите Прибалтийски страни. 

Австрия обаче не обсъжда възможността за налагането на ембарго върху доставките на газ от Русия, заяви канцлерът Карл Нехамер. 

https://www.investor.bg/

Arhiv