Снимка: Bloomberg LP |
Много европейски лидери планират да се откажат от покупката на руски газ заради изискването на Русия да получава плащанията в рубли, но и вече има няколко положителни отговора на тази заявка от страна на ЕС. Това става ясно от коментар на вицепремиера на Русия Александър Новак за сп. „Енергийна политика“, издавано от руското енергийно министерство.
В своето изложение той не дава подробности кои са „съгласните“, но неговите думи означават разцепление на общността. Преди ден изтекоха първите анализи на Европейската комисия, според които схемата, предложена от Русия за превалутиране на плащанията, нарушават режима на санкциите. Няколко от големи пазари на „Газпром“ вече заявиха, че няма да се съобразят с това искане.
Досега единствено Унгария, която се смята за един от най-големите подържници на Русия в ЕС, заяви, че ще се съобрази с руското искане. Но няколко други страни, сред които и Полша, смятат да изчакат официалния доклад на ЕК относно плащанията за газ към Русия.
Будапеща заяви, че в техните договори за доставка на газ е записано, че плащанията са „технически детайл“ и ЕС няма място в дискусията за използваната валута. Не смятаме, че унгарският народ трябва да плати цената на войната в Украйна, е официална позиция на външния министър на Унгария Петер Сиярто.
Засега Унгария застава зад санкциите срещу Русия, коментира в интервю за CNN председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен. Тя допълни, че се водят разговори с Будапеща, а ЕС е много обединен и бърз в тази ситуация. Пред ВВС пък президентът на Украйна Володимир Зеленски беше категоричен, че две държави в ЕС са против енергийни санкции срещу Русия – Германия и Унгария. „Не разбирам как могат да се трупат печалби от кръвта на хората“, каза той, визирайки факта, че Москва използва приходите от продажба на енергийни ресурси, за да финансира „специалната си военна операция“ в страната му.
Други източноевропейски държави засега смятат да се придържат към общата европейска позиция. Сред тях са Словакия, която смята, че в този случай единството е от съществено значение и ще спазва условията в договора си, които предвиждат плащане в евро. България също заяви, че ще се съобрази с решението на ЕС, макар и да има механизми да направи плащанията и в рубли.
Едва ли са много хората в ЕС, които знаят как изглеждат рублите, коментира и словенският премиер Янез Янша. „Никой няма да плаща в рубли“, коментира той след среща на лидерите на общността в края на март.
Някои от по-малките клиенти на Русия в и извън ЕС обаче нямат особен избор, защото няма как да диверсифицират руските доставки – нито в близко, нито в по-далечно бъдеще. В петък (15 април) Армения призна, че е направила „последните няколко плащания“ за газ от Русия в рубли. В договорите на страната доставките са изчислени в долари, но плащането е извършено в рубли, коментира пред РБК министърът на икономиката Ваган Керобян.
България на този етап има няколко опции да замести липсващите руски доставки, налице е и свободен капацитет по мрежата, за да бъдат осъществени покупките, гарантира преди време енергийният министър Александър Николов пред депутати от комисията по енергетика в Народното събрание. В същото време представители на газовите компании призоваха София да приеме искането за плащане в рубли за руския газ.
Петлите са не само символ на утрото, но и интересни същества със специфични характеристики и…
Мравките са едни от най-успешните същества на нашата планета. Тяхната организация, издръжливост и социална структура…