Министерството на правосъдието на Русия включи опозиционния депутат от парламента на Санкт Петербург Борис Вишневски и адвоката на опозиционния политик Владимир Кара-Мурза – Вадим Прохоров, в регистъра на „чуждестранните агенти“.
Към списъка е добавен и правозащитният проект „Първи отдел“. В същото време Министерството на правосъдието изключи неправителствената организация „Академия за правата на човека“ от регистъра поради ликвидация.
Новината идва на фона на все по-засилващ се контрол и репресии от Русия към несъгласните с официалната политика на Кремъл. Руското законодателство изисква хора и организации, за които е преценено, че са получили чуждестранно финансиране и са участвали в свободно дефинирана „политическа дейност“, да се идентифицират като „чуждестранни агенти“.
Според Министерството на правосъдието причината за включването на Вишневски в регистъра е, че той уж е „участвал като респондент в информационни платформи, предоставяни от чуждестранни медии и чуждестранни агенти“, изказвал се е против войната в Украйна и е разпространявал „недостоверна информация за решенията на руските власти“. Той е депутат в местния парламент на Санкт Петербург от опозиционната партия „Яблоко“.
Прохоров е признат за „чуждестранен агент“, тъй като се твърди, че е „участвал в създаването на съобщения и материали на „чуждестранни агенти“ за неограничен брой хора“, а също така е „директор на фондация, включена в регистъра на чуждестранните агенти, с местожителство извън Руската федерация“.
Адвокатът на осъдения опозиционен политик и журналист Владимир Кара-Мурза напусна Русия заради заплахата от преследване. Преди година Кара-Мурза беше осъден на 25 години затвор по обвинение в държавна измяна. Подобно на починалия в наказателна колония опозиционер Алексей Навални, Кара-Мурза постоянно е поставян в изолатор в затвора в Омск като „чест нарушител“.
Министерството на правосъдието обвинява „Първи отдел“ в разпространяване на информация за финансова подкрепа за Украйна и „нежелани организации“.
В единния регистър на „чуждестранните агенти“ фигурират 274 души. От тях 112 са журналисти, което е повече от 40% от общия брой „чуждестранни агенти“.
Втората по големина група „чуждестранни агенти“ са политически и граждански активисти – 33, като най-много от тях са от вече забранената в Русия организация за наблюдение на изборите „Голос“.
В руски затвор от близо 5 месеца е и журналистката от Радио Свободна Европа/Радио Свобода Алсу Курмашева. Тя беше задържана за това, че не се е регистрирала като „чуждестранен агент“. Преди месец Русия обяви и Радио Свободна Европа за „нежелателна организация“.
Бяла Слатина е малък, но вълнуващ български град, разположен в Северозападна България, в област Враца.…
Легендите за изчезнали съкровища често вдъхновяват търсачи на приключения, но понякога те крият повече тъмнина,…
Йомер казва на Кадир, че Асие и Дорук са се разделили заради Толга. Кадир уверява…