В края на януари 2023 г. колона руски военни машини и стотици пехотинци бяха разгромени от украинската отбрана край град Вугледар в района на Донбас, Източна Украйна. Това беше тежко поражение за руската армия.
Времената днес са други.
На 2 октомври украинските военни потвърдиха, че изтеглят частите си от Вугледар в условията на безмилостна, продължила месеци наред офанзива на руските сили в Източна Украйна.
Това е знак за тежката ситуация, в която се намират украинските военни.
Вугледар е разположен на около 90 км югозападно от Донецк – контролираният от Русия и най-голям град в Донбас. Вугледар е миньорски град с население от 14 000 души преди началото на инвазията.
Пейзажът няма да ви изненада – мрачни жилищни блокове в съветски стил.
Въпреки че е относително равен, градът се намира по-високо спрямо заобикалящите го равнинни области, което го прави идеален за разполагане на артилерийски и ракетни системи. С тях може лесно да се застраши главната магистрала Т-0509, както и основна железопътна линия, които свързват Източна със Западна Украйна.
През ноември 2022 г., девет месеца след началото на пълномащабната инвазия, руските сили, водени от 155-а пехотна бригада на Тихоокеанския флот, навлизат в Павловка – малък град на юг от Вугледар. Това настъпление се превърна в разгром за руските сили, а група офицери по-късно публикуваха публично писмо, в което критикуват командирите на частите.
Около два месеца по-късно, в края на януари, руски морски пехотни части атакуваха и самия Вугледар. Това доведе до поредни тежки загуби, а руските жертви бяха няколкостотин.
Тези неуспехи се превърнаха в емблематични за проблемите на руската армия, особено на ниво командване.
Поне от началото на 2024 г. руските сили бавно увеличиха темпото на настъплението си по 1100-километровата фронтова линия. Тя се простира от от североизточната граница на Украйна близо до Харков, на юг към самия Вугледар и на запад и югозапад към Херсонска област, на река Днепър.
На поне три места, главно в Донбас, руските войски, подсилени от сериозен приток от доброволци, постепенно напредват. На места те преодоляха украинската отбраната, основно благодарение на числеността си.
В Часив Яр руските сили окупираха източния квартал на града, но се опитват да преминат през един от каналите, за да превземат останалата част от него.
Подобно на Вугледар, Часив Яр е разположен на височини и контролът над него би позволил на руските сили да застрашат Костянтиновка – железопътен възел на югозапад. Украинската армия разчита до голяма степен на железопътния възел и близката магистрала, за да превозва хора и доставки в и около Донбас.
На около 80 км югозападно от Костянтиновка се намира друга важна крепост за украинските сили – Покровск. Поне от лятото насам руските сили все по-често засипват града с въздушни удари.
Руските сили вече са на по-малко от 5 км от магистрала N32, която минава от Покровск до Костянтиновка. Превземането на магистралата ще прекъсне основна линия за снабдяване на украинските сили.
Но украинските командири, които бяха критикувани, че не са дали приоритет на изграждането на отбранителни съоръжения и не са ускорили набирането на войници, успяха да укрепят линиите източно от Покровск. Така те забавиха напредването на Русия към града през последните два месеца.
През август силите на Украйна организираха и изненадващото трансгранично нахлуване на руска територия в Курската област. Това е най-големият пробив на чуждестранни войски на руска територия след Втората световна война.
Това изненада Русия, както и всички западни съюзници на Украйна. Боевете в Курск, които все още продължават, имаха за цел отчасти да привлекат руски сили от Донбас и да намалят натиска върху украинската отбрана.
Това не се случи.
В същото време, Русия изглежда превърна Вугледар в свой приоритет.
На 2 октомври Хортицката стратегическа група към силите на Украйна обяви, че командирите са наредили на частите да се изтеглят.
„Висшето командване даде разрешение за провеждане на маневра за изтегляне на частите от Вугледар с цел запазване на личния състав и бойната техника, заемане на позиции за по-нататъшни действия“, се казва в съобщението.
На 2 октомври от Украинския генерален щаб не споменаваха нищо за Вугледар.
Положението за Украйна може да се влоши още повече. Според някои съобщения, част от 72-ра механизирана бригада, която защитава града от около две години, е обкръжена и има опасност да бъде пленена.
Не искам да кажа, че са обкръжени, но ситуацията е трудна и оттеглянето е предизвикателство
„Не искам да кажа, че са обкръжени, но ситуацията е трудна и оттеглянето е предизвикателство. Това е най-добрият начин да се изразя“, заяви украинският военен анализатор Денис Попович пред телевизия Current Time на Радио Свободна Европа.
Загубата на Вугледар ще засили натиска върху украинската отбрана в Покровск. Първо обаче руските сили ще трябва да се преборят, за да поемат пълен контрол над водохранилището край Курахово, което се намира северно от Вугледар и южно от Покровск.
Някои анализатори, включително американският Институт за изследване на войната, омаловажиха значението на превземането на града. Други отбелязаха, че изтеглянето ще лиши Украйна от възможността да заплашва руските позиции на изток и на юг.
Дълго време Вугледар беше ботуш на врата на руската армия на този фронт
„По принцип всяко изтегляне влошава всяка ситуация“, заяви Давид Хенделман, израелски военен анализатор, пред украинската служба на Радио Свободна Европа. „Говорейки конкретно, ако погледнете картата, където се намира на фронтовата линия, Вугледар, в сравнение с Покровск, представлява заплаха за руските позиции. Дълго време Вугледар беше ботуш на врата на руската армия на този фронт“, каза той и добавя, че последното развитие ще облекчи руската армия.
Павло Лакийчук, който е украински военен анализатор, казва, че остава отворен въпросът дали руските сили ще успеят да продължат със същото темпо и след края на лятото и началото на дъждовете, които ще направят придвижването по украинските кални полета невъзможно.
„Есента се очертава да бъде трудна както за врага, така и за нас“, каза той пред украинската служба на Радио Свободна Европа. „Ако те успеят да разширят предимството си, на вълната на успеха си при превземането на [Вугледар бел. ред.], е възможно да имат и повече успехи“.
Сравнително нова забележителност Статуята на София е открита на 8 септември 2000 г., което я…
Здравето на очите е от ключово значение за нашето ежедневие и качеството на живот. Освен…