[ad id=“263680″]
Преди това в Париж вчера десетки страни се съгласиха да работят за запазване на доказателства и налагане на санкции на отговорните за химически нападения, след като през ноември Русия спря международно разследване на химическите атаки в Сирия, предава БТА.
На свикано по искане на Русия заседание на Съвета за сигурност в Ню Йорк руският постоянен представител в ООН Василий Небензя разпространи проекторезолюция за създаване на нов международен разследващ орган, който да замени предишното разследване на ООН, определено от Небензя като „пълен провал“.
[ad id=“218001″]
Според Небензя се предвижда новият разследващ орган да използва „изрядна и потвърдена информация, получена от прозрачни и надеждни източници… за да открие доказателства, които да позволят на Съвета за сигурност да определи извършителите на използването на химически оръжия“.
Предишно съвместно разследване на ООН и Организацията за забрана на химическите оръжия установи, че сирийското правителство е използвало нервнопаралитичното вещество зарин при нападение на 4 април 2017 г. и няколко пъти е използвало хлор като оръжие. То обвини групировката „Ислямска държава“ за използване на горчичен газ.
Разследването обаче приключи през ноември, след като Русия блокира за трети път за един месец опитите в Съвета за сигурност за подновяването му.
[ad id=“218548″]
Постоянният представител на САЩ в ООН Ники Хейли заяви пред Съвета за сигурност, че „когато Русия не харесва фактите, тя се опитва да отклони вниманието от разговора. Това е така, защото фактите отново и отново се връщат към истината, която Русия иска да скрие – че режимът на (сирийския президент Башар) Асад продължава да използва химически оръжия срещу собствения си народ“.
„САЩ и международната общност няма да бъдат заблудени. Ние твърдо държим на позицията си да се потърси отговорност на тези, които използват химически оръжия“, каза Хейли.
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…