Categories: Бизнес

Русия се готви да диверсифицира износа на природен газ

Снимка: Bloomberg LP

Русия има план да защити износа си на природен газ, ако бъде засегната от санкции на Запада, съобщава финансовият министър на страната Антон Силуанов, цитиран от Ройтерс. Той не уточни как точно Москва смята да пренасочи доставките, но беше категоричен, че резервите в чужда валута, бюджетните излишъци  и Фондът за национално благосъстояние са достатъчни, за да защитят руската икономика и банки от възможните санкции в различни сектори.

Според Силуанов обаче съюзниците се отказват да изключат Русия от системата SWIFT, допълва ТАСС. „Западните страни сами осъзнават абсурдността на тази ситуация, при която ще пострадаме ние, но ще пострадат и те“, допълни още финансовият министър на Русия.

Още по темата

Заради струпването на военни по границата с Украйна Западът заплаши Русия със строги ограничения, включително и във финансовата сфера и енергетиката – сектори, за които до известна степен оставаха защитени досега заради голямата обвързаност на Европа от руските енергоизточници.

Русия нееднократно отрича, че се готви за нападение над Украйна и обяснява, че военните по границата са част от мащабно учение, провеждащо се съвместно с Беларус. Москва съобщи за оттегляне на военни части, но последните предупреждения от САЩ сочат, че нови военни се насочват към украинската граница.

Руският бюджет е силно зависим от износа на енергийните ресурси. Основните пазари на руските компании са в Европа, както и частично доставки се извършват и към Азия. „Всяко ограничение на износа ще доведе до ръст на цените“, предупреди Силуанов. Цената на газа в Европа достигна рекордни нива в края на 2021 година именно заради опасения за спиране на доставките на руския природен газ, но след това пазарите се успокоиха, след като Европа започна да получава втечнен газ.

Европа има голяма зависимост от руските енергоизточиници – въглищата имат дял от 46% от общия внос в страните, 38% от природния газ и 26% от петрола, сочат анализите на Moody`s. Повишаването на инфлацията в резултат от поскъпването на енергийните продукти обаче вероятно ще притиснат Европейската централна банка (ЕЦБ), а вероятно и другите централни банки, за действия за затягане на паричната политика.

Увеличаването на инфлационния натиск в ЕС много вероятно ще накара ЕЦБ да повиши лихвите за първи път от 2011 година насам, посочва още Ройтерс.

Вариантите за пренасочване на износа на природен газ са азиатските пазари, но те са доста ограничени, защото няма изградени газопроводи. Възможностите за диверсифициране на износа на петрол – например към Китай, обаче са по-реалистични.

https://www.investor.bg/

Arhiv