Снимка: Bloomberg |
Руската централна банка повиши рязко основния си лихвен процент до 7,5% в петък, като това е шестото увеличение на лихвата тази година. Стъпката е част от усилията на банката да удържи най-високото ниво на инфлацията в страната от 2016 г. насам и показва, че може да има още повишения, предава Ройтерс.
Решението за увеличение на лихвата със 75 базисни пункта предизвика рали при рублата, изненадвайки пазара, който очакваше средно централната банка да избере повишение от 50 базисни пункта, след като през септември вече добави 25 пункта.
„Ако ситуацията се развие в съответствие с основната прогноза, Руската централна банка оставя отворена перспективата за допълнителни увеличения на основния лихвен процент на следващите заседания“, каза банката в изявление, използвайки същата реторика от преди месец.
Централната банка повиши средната си прогноза за лихвата за 2022 г. до 7,3-8,3% от 6,0-7,0%, изпращайки ястребов сигнал към пазара и подкрепяйки рублата.
Стойността на рублата се покачи до 70 рубли за долар за пръв път от юни 2020, като малко преди решението на банката руската валута се търгуваше за около 70,50 рубли за долар.
Централната банка ревизира и прогнозите си и сега очаква инфлацията да достигне ниво от 7,4-7,9% през 2021 г. Предишните перспективи бяха за ускоряване на потребителските цени до 5,7-6,2% тази година.
Централната банка, която цели инфлация от 4%, заяви, че ръстът на потребителските цени към 18 октомври е бил 7,8%, но е напът да се забави до 4,0-4,5% през 2022 г.
Високото ниво на инфлация влошава жизнения стандарт и е едно от ключовите опасения сред домакинствата, което накара властите да предложат специално подпомагане, а това от своя страна може допълнително да засили инфлацията.
По-високите лихвени проценти помагат да се овладее потребителската инфлация, повишавайки разходите за кредитиране и привлекателността на банковите депозити.
По-високите лихви подкрепят и рублата, а очакванията, че цикълът от увеличение на лихвите е близо до пика си и в даден момент ще тръгне в обратната посока, може да привлече входящи потоци от чуждестранни средства към руските държавни облигации.
Следващата среща на централната банка е насрочена за 17 декември.