Запорожката АЕЦ. Снимка: Getty Images News |
Украински официални лица съобщиха, че руски обстрел е причинил пожар в атомна електроцентрала в Украйна, което предизвика нова загриженост от страна на международната общност за ядрена катастрофа и поднови опасенията за тактиката на Москва, която продължава настъплението си в страната.
В Киев украински представители съобщиха на Международната агенция за атомна енергия, че пожарът, избухнал в съоръжението, не е засегнал основно оборудване, съобщи агенцията, смекчавайки първоначалните опасения, че обстрелът е повредил реактор. Украинският президент Володимир Зеленски заяви във видеоклип, публикуван в социалните медии, че действията на Русия показват, че „Европа трябва да се събуди“.
https://twitter.com/AFP/status/1499608543221411841?ref_src=twsrc%5Etfw
„Само незабавни действия могат да спрат руските войски. Не позволявайте на Европа да загине в ядрена катастрофа“, каза той според превод, публикуван онлайн от посолството на САЩ в Украйна, обвинявайки Русия в „ядрен терор“.
Володимир Зеленски обвини Москва, че прибягва до ядрен терор и иска да повтори катастрофата от Чернобил.
„Привличаме вниманието на целия свят към факта, че нито една страна, освен Русия, никога не е стреляла по атомни централи. Това е първият случай в нашата история, първият случай в историята на човечеството“, подчерта украинският държавен глава. „Тази терористична държава прибягва в момента до ядрен терор“, добавя Зеленски във видеозапис, публикуван от украинското президентство.
„Украйна има 15 атомни реактора. Ако има експлозия, това е краят на всичко. Краят на Европа. Това означава евакуация на Европа“, подчерта украинският президент. Той припомни, че катастрофата в украинската АЕЦ Чернобил засегна стотици хиляди и наложи евакуацията на десетки хиляди. „Русия иска да повтори това и вече е на път да го повтори“, предупреди Зеленски.
„Това са танкове, екипирани с уреди за нощно виждане. Това означава, че знаят по какво стрелят, подготвили са се за това“, заяви украинският президент, като предупреди, че сигурността на цяла Европа ще бъде под заплаха в случай на експлозия.
Украинските власти съобщиха, че са успели да изпратят пожарникари в ядрената централа Запорожия, където беше започнал пожар след обстрел от страна на руските сили. „Директорът на централата съобщи, че ядрената сигурност е гарантирана“, заяви във Facebook Олександър Старух, началник на военната администрация на украинската Запорожка област. На обекта работят 44 пожарникари и 11 пожарни коли, се казва в изявление, публикувано във Facebook. По-рано украинските власти съобщиха, че в пожарът в централата е засегнал „учебна сграда“ и лаборатория, но за момента радиационната безопасност е „гарантирана“.
При пожара не е засегната жизненоважна техника, съобщи Международната агенция за атомна енергия (МААЕ). Организацията цитира данни на украинските власти, според които не е отчетено повишаване на равнището на радиация.
Украинският министър на енергетиката Херман Халушченко призова за намеса на НАТО. „Настояваме не само за професионална оценка на случващото се, но и за реална намеса с най-строги мерки, включително от страна на НАТО и страните, които притежават ядрени оръжия“, написа Халушченко във Facebook в петък вечерта.
Най-голямата ядрена електроцентрала в Европа е обстрелвана от танкове и от въздуха – продължава той. Първоначално тези твърдения не можеха да бъдат проверени по независим начин. Халушченко пише, че вече е разговарял по телефона с министъра на енергетиката на САЩ Дженифър Гранхолм и е поискал въздушното пространство над Украйна да бъде затворено. „Намираме се на прага на голяма технологична катастрофа в историята на човечеството“.
Президентът на САЩ Джо Байдън разговаря със Зеленски по повод пожара в централата. Американският държавен глава се присъедини към призива на Зеленски към Москва „да спре всякаква военна дейност в района и да позволи на пожарникарите и службите за спешна помощ достъп до обекта“, съобщи Белият дом, цитиран от Ройтерс.
Министърът на енергетиката на САЩ Дженифър Гранхолм написа в Twitter, че е разговаряла с министъра на енергетиката на Украйна, и добави, че реакторите на централата са „безопасно спрени“. Тя добави: „Не сме забелязали повишени стойности на радиация в близост до съоръжението“.
По-рано тази седмица МААЕ изрази загриженост за безопасността на украинските ядрени централи, като отбеляза, че руските военни сили напредват към съоръжението в Запорожие. Запорожката АЕЦ (на украински: Запорізька АЕС) в Украйна е най-мощната атомна електрическа централа в Европа и 5-а в света. Намира се в Централна Украйна, до град Енергодар, на бреговете на Каховското водохранилище на река Днепър. Има 6 реактора тип ВВЕР, всеки генериращ по 1000 MW, с обща мощност 6000 MW. Първите 5 реактора са успешно въведени в експлоатация между 1985 и 1989 г., а 6-ият е пуснат през 1995 г.
Междувременно и британският премиер Борис Джонсън призова за свикването на спешно заседание на Съвета за сигурност на ООН, което да се проведе „през следващите няколко часа“. „Безотговорните действия на президента Путин вече могат пряко да застрашат сигурността на цяла Европа“, заяви Джонсън след разговор с украинския президент Зеленски.
Първите новини за атаката върху АЕЦ-а предизвикаха спираловидна реакция, като акциите и фючърсите върху акции поевтиняха силно, а считаните за убежища активи, включително държавните облигации, поскъпнаха. Първоначалната тревога намали с 3% стойността на фючърсите на европейските акции, но паниката намаля, докато инвеститорите оценяваха инцидента. Европейските фючърси намалиха спада до около 2%, а тези за САЩ – до по-малко от 1%.
Повишенията при цената на златото и долара бяха умерени, а еврото намали поевтиняването си. Петролът беше близо до 110 долара за барел, което намали поскъпването от 4,8%.
Индустриалните метали продължиха ралито, подхранвано от търговските сътресения и нарастващата икономическа изолация на Русия, като цинкът достигна най-високата си стойност от 2007 г. насам, а алуминият се покачи до рекордни стойности.
През по-голямата част от сесията акциите трудно намираха посока, като S&P 500 завърши с понижение преди ключовия доклад за заетостта в САЩ. Доларът поскъпна.
Пожарът в атомната електроцентрала се случва, след като Москва задълбочи военната си офанзива в Южна Украйна, прониквайки в град Херсон, докато руските и украинските преговарящи се споразумяха да създадат „хуманитарни коридори“, които да позволят на цивилните да напуснат обсадените градове. Преговарящите обаче не успяха да постигнат никакво споразумение за цялостно прекратяване на огъня, а руският президент Владимир Путин даде знак, че е решен да продължи войната.
В четвъртък руските сили продължиха да обстрелват жилищни квартали в Харков, втория по големина град в Украйна, и Чернигов в северната част на страната. Москва нанесе и въздушни удари по столицата Киев, а няколко руски военни кораба се появиха близо до южния пристанищен град Одеса, което според украински официални лица може да е начален етап на десант.
Превземането на Одеса и други крайбрежни градове, които остават под контрола на Киев, би лишило Украйна от черноморското ѝ крайбрежие и пристанищата, през които се транспортира по-голямата част от износа на страната.
Косата е важна част от външния вид и самочувствието на всеки човек. Поддържането ѝ здрава…