Categories: Бизнес

Руските износители на петрол се изправят пред сериозни изпитания

Снимка: Архив Ройтерс

В последните дни руските компании, износители на петрол, имат сериозни проблеми относно получаване на кредити, наемане на кораби и сключване на задължителните застраховки. В допълнение има и доста откази от покупката на петрол, пише Ройтерс.

Британски служители на доковете отказаха да обработят руски танкер с втечнен газ, който пристигна на британското пристанище на остров Грейн. Товарът е по договор с британския газов оператор Centrica, посочва още агенцията. Отказът е свързан с военната инвазия, която предприе Русия срещу Украйна.

Още по темата

Руският кораб е акостирал на френско пристанище след това, допълва още агенцията. „Грийнпийс“ съобщи, че бъдат организирани протести срещу приемането на кораба във Франция.

Войната в Украйна накара много компании от енергийния сектор да спрат дейността си в Русия. Shell беше една от първите, а сега съобщи, че ще внася в специален фонд в подкрeпа на Киев средствата, които получава от търговия с руски енергоизточници.

В края на седмицата компанията купи руски петрол при много ниска цена. Сделката не нарушава санкциите, които Запада наложи на Русия, но си спечели острите критики на украинския министър на външните работи Дмитро Кулеба.

 

https://twitter.com/DmytroKuleba/status/1500090023877746692?ref_src=twsrc%5Etfw

От Shell коментираха, че решението за покупка на петрол от Русия не е лесно, но страната е водещ доставчик на суровината и трудно може да се спре търговията за толкова кратко време. Затова са решили да предоставят печалбата от тази дейност за Украйна.

Междувременно Италия, която е една от европейските компании, силно зависими от руските енергоизточници, засилва отношенията си с Катар. Външният министър Луиджи ди Майо пристигна в Катар за разговори в опит да подсили сътрудничеството между двете страни в енергийния сектор.

Ръководителят на Eni Клаудио Дескалци е част от делегацията на италианския външен министър в Катар. През изминалата седмица двамата бяха на непланирано посещение в Алжир. Ди Майо коментира, че целта на тези визити е да бъдат увеличени алтернативните доставки на газ в краткосрочен и средносрочен план. По този начин ще бъдат избегнати лостове за изнудване, коментира още външният министър на Италия.
Катар е водещ износител на втечнен газ.

Италия зависи изключително много от вноса на природен газ, още повече, че около 40% от електроенергията, произведена в страната, идва от газови централи.

САЩ също обмисля начини за ограничаване на вноса на руски петрол и природен газ. В Конгреса е внесен законопроект в тази насока, а доскоро въобще подобна перспектива не се обсъждаше. Подобна мярка би повишила сериозно цената на горивата и в САЩ заради несигурността на пазара. Но широката обществена подкрепа може и да промени тази позиция, допълва Ройтерс.

„Разглеждаме варианти за намаляване на вноса на руски петрол, но трябва да сме сигурни, че няма да има проблем с глобалните доставки“, коментира говорителят на Белия дом Джен Псаки.

През 2021 година САЩ са внасяли по повече от 20 млн. барела петрол и продукти средно на месец от Русия. Това представлява около 8% от вноса на течни горива в страната.
 

https://www.investor.bg/

Arhiv

Recent Posts

7 успешни хранителни добавки за отделителната система

Здравето на отделителната система е от ключово значение за нормалното функциониране на организма. Подходящите хранителни…

48 минути ago

Тръмп ще получи присъдата си по делото на Сторми Даниелс дни преди да влезе в Белия дом

Присъдата на избрания за президент на САЩ Доналд Тръмп по наказателното дело на Сторми Даниелс…

50 минути ago

През Берлинската стена и обратно. Хартмут Рихтер, който се върна, за да помогне на други

По време на комунизма Хартмут Рихтер бяга с риск за живота си от Източен Берлин,…

2 часа ago