Снимка: БГНЕС |
Заради поскъпването на строителните материали, строители масово спират продажбата на имоти „на зелено“. Това може да предизвика дефицит в цената на имотите, а също и до още по-висок ръст на цените на жилищата в страната.
Все повече предприемачи се отказват от сделки преди завършване на сградите. Брокерите предупреждават, че това може да доведе до дефицит на имоти и нов ръст в цените на жилищата.
Всеки ръст в цените на суровините и материалите бързо се отразява и в цената на жилищата заради инфлацията. Новото строителство е поскъпнало с между 20 и 50%, показват сметките на бранша.
Така за предприемачите става все по-трудно да предвидят финалната цена на една сграда и масово спират продажбите „на зелено“.
Цените във всички големи градове се увеличават – като в Пловдив, София и Бургас ръстът за година е около 20%.
От първата копка до покрива – всичко зависи от цените на материалите. „Някои материали са поскъпнали три пъти. Веригите на доставки са нарушени още от COVID, а войната задълбочи проблема „, коментират от бранша пред Нова тв.
Агенциите за неджими имоти също получават сигнали за натиск на цените върху строителите. „Желязото, което се използва в арматурата се е увеличила, също и дървесината. Критериите за новото строителство също се покачват“, обясняват още специалистите. Финалната сметка за строителите е трудна.
Според бранша, една нова сграда се строи за две години и половина – три и при тази динамична ситуация е трудно да се определи крайната цена. И ако преди са се слагали около 10% непредвидени разходи, сега те са поне двойно.
Батак е исторически град в Южна България, разположен в подножието на Родопите, известен със своето…