Вдигане на данъците и ръст на разходите. Това предвижда проектът за бюджет за 2025 г., изготвен от служебното правителство на Димитър Главчев. Той трябва да бъде разгледан и гласуван от депутатите.
Една от основните цели на бюджета е да се постигнат параметри, които да позволяват приемането на България в еврозоната.
Приемането на една държава в еврозоната зависи от изпълняването на четири критерия: ценова стабилност, най-много 3% бюджетен дефицит, стабилност на валутните курсове и конкретни нива на дългосрочните лихвени проценти.
Въвеждането на еврото е свързано и с изсветляване на финанси.
В „Студио България“ на Свободна Европа Генка Шикерова разговаря с депутата от „Продължаваме промяната – Демократична България“ Мартин Димитров за това кой има интерес от забавянето на въвеждането на еврото и бюджета за 2025 г.
„Ще се опитаме увеличението [на максималния осигурителен доход] да е много по-малко“, каза Мартин Димитров. В момента максималният осигурителен доход е 3750 лева. В проекта за бюджет за 2025 г. е предвидено той да бъде увеличен с 380 лева. По думите му „огромен проблем на бюджета за догодина е, че не се прави опит за намаляване на неефективни разходи“.
Според Димитров „едно от добрите неща за 2025 г., ако го удържим, е връщането на ставката по ДДС обратно на 20 на сто“.
Ставката на ДДС по принцип е 20%, но по време на пандемията беше намалена до 9 на сто за ресторантьорите. Решението беше взето от третия кабинет на Бойко Борисов, а след това мярката беше удължавана няколко пъти.
„Виждам саботаж от служебното правителство“ на влизането в еврозоната, каза Мартин Димитров. Причината е в дефицита, който се очертава в бюджета за 2024 г. „В мотивите към бюджета за 2025 г. [служебното правителство] казва, че дефицитът за 2024 г. година е 3,3% и те щели да направят каквото могат да бъде 3%, какъвто е критерият на ЕС за влизане в еврозоната“, каза Димитров.
По думите му не за първи път ГЕРБ и ДПС „саботират по този начин еврозоната“. Според Димитров „те не искат допълнителния контрол и правилата, които ще дойдат с влизането в еврозоната“.
Димитров каза, че част от този дефицит е натрупан в резултат от парите, които правителството отпусна на определени общини след изборите, без това да е било предвидено в бюджета.
В началото на декември управителят на БНБ Димитър Радев каза, че България ще покрие последния критерий за влизане в еврозоната до януари. Става дума за критерия за размера на инфлацията.
Брезово, разположено в Южна България, е малък, но значим град с богата история и интересни…