Снимка: Bloomberg L.P. |
Администрацията на американския президент Джо Байдън ще отпусне над 3 млрд. долара за финансиране на производството на батерии за електрически превозни средства, съобщава Ройтерс.
Средствата ще бъдат предоставени от Министерството на енергетиката по законопроекта за инфраструктурата на стойност 1 трилион долара, подписан миналата година от президента Джо Байдън. С това финансиране ще се стимулира както преработката на минерали за батерии с голям капацитет, така и рециклирането им.
Целта на Байдън е половината от превозните средства, продавани в САЩ, да бъдат електрически до 2030 г. Според него това ще увеличи работните места в рамките на профсъюзите в ключови щати, като същевременно ще попречи на китайската конкуренция да увеличи своя дял на глобалния пазар и да редуцира отделяните в страната въглеродни емисии.
Администрацията също така представи мерките като стъпка за гарантиране на енергийна независимост и намаляване на дългосрочния инфлационен натиск, засилен от инвазията на Русия в Украйна.
„Въпреки че сме изправени пред това покачване на цените заради (Владимир) Путин по отношение на петрола и газа, също така е важно да се отбележи, че електрическите превозни средства ще бъдат по-евтини в дългосрочен план за американските домакинства“, коментира Мич Ландрийо, координатор по въпросите за инфраструктурата в Белия дом, пред журналисти.
Американският автомобилен концерн Ford Motor Co. приветства федералната подкрепа. „Тази инвестиция ще укрепи нашата вътрешна верига на доставки на батерии, ще създаде работни места и ще помогне на американските производители да се конкурират на световната сцена“, заяви Стивън Кроули, главен съветник на Ford.
Това финансиране ще помогне за създаването и модернизирането на фабрики за батерии. Законът за инфраструктурата също предвижда милиарди долари за закупуване на електромобили и инсталиране на зарядни станции.
Администрацията на президента си сътрудничи с редица производители, включително с главния изпълнителен директор на Tesla Inc. Илон Мъск, изпълнителния директор на General Motors Мари Бара и ръководителя на Ford Джим Фарли.
В същото време стана ясно, че тези средства няма да бъдат насочени към разработването на нови мини за добив на суровини като литий, никел, кобалт и други минерали, жизненоважни за производството на батерии. Някои от проектите, които са в етап на разработка или планиране, се сблъскват със силната опозиция от страна на местните общности поради екологични притеснения.
„Тези ресурси са свързани с веригата на доставка на батерии, която включва производство, рециклиране на жизненоважни минерали без да се предвижда нов добив“, изтъква Джина Маккарти, федерален съветник по климата в кабинета на Байдън.
През март американският държавен глава се позова на Закона за военно производство от ерата на Студената война, за да подкрепи производството и преработката на тези минерали. Той поиска от Конгреса да одобри финансиране за тази инициатива миналата седмица като част от пакет от 33 млрд. долара, насочен към Украйна.
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов назначи на висока позиция човек, уволнен от МВР заради…