Categories: Бизнес

САЩ и Китай засилват сътрудничеството в борбата с климатичните промени

Американският пратеник по климатичните въпроси Джон Кери. Снимка: Christopher Goodney/Bloomberg

САЩ и Китай, които са най-големите емитенти на въглероден диоксид в света, обявиха сделка за засилване на сътрудничеството за справяне с климатичните промени, включително чрез намаляване на метановите емисии, защита на горите и отказ от въглищата, предава Ройтерс.

Рамковото споразумение беше обявено от американския климатичен пратеник Джон Кери и китайския му колега Сие Джънхуа на климатичната конференция на ООН в Шотландия и беше определено от двамата като начин за извеждане на срещата на върха към успех.

„Заедно изразяваме подкрепата си за успешна COP26, включително някои елементи, които ще насърчат амбициите. Всяка стъпка е от значение сега и имаме дълъг път пред нас“, каза Кери на пресконференция.

Още по темата

Сие, който говори чрез преводач, заяви пред репортери, че сделката ще накара Китай да увеличи целите за намаляване на емисиите и да разработи национален план за метана. Той също така заяви, че двете страни искат да направят повече за спиране на обезлесяването.

„Двете страни ще работят съвместно и с други страни за гарантиране на успешна COP26 и за улесняване на изход, който е едновременно амбициозен и балансиран“, каза Сие.

Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш приветства споразумението между Китай и САЩ.

„Справянето с климатичната криза изисква международно сътрудничество и солидарност и това е важна стъпка в правилната посока“, написа Гутериш в Twitter.

Великобритания организира срещата COP26 в Глазгоу, Шотландия, която цели да гарантира нулеви въглеродни емисии и запазване целта в Парижкото споразумение за повишаване на температурите с до 1,5 градуса по Целзий за ограничаване на последиците от глобалното затопляне.

Китайският президент Си Дзинпин не участва лично в срещата на ООН. Вместо това миналата седмица той изпрати писмено изявление при откриването на срещата, когато лидерите обичайно произнасят речи.

В него той даде допълнителни обещания и в същото време призова страните да изпълнят ангажимента си и да засилят взаимното доверие и сътрудничество.

Си обеща пред Общото събрание на ООН през септември, че Китай ще постигне въглеродна неутралност до 2060 г.

източник https://www.investor.bg/…………

Arhiv