Наричат го мега дело. Най-мащабното срещу технологична компания от 20 години насам. Във вторник гигантът Гугъл се изправи срещу правителството на САЩ по обвинения, че незаконно си е изградил монопол в бизнеса с интернет търсачки.
Подготовката за процеса беше започната още през 2020 г. от администрацията на бившия американски президент Доналд Тръмп и продължи цели три години.
Според експертите делото може да промени изцяло интернет търсенето. А от обвинението не изключват дори и възможността за принудително разпадане на компанията.
Защо американското правителство съди Гугъл? Какви са конкретните обвинения? И защо изходът от това дело е толкова важен? Отговорите са в следващите редове.
След като в продължение на три години бяха събирани доказателства, делото официално започна във вторник. Очаква се то да продължи поне 10 седмици и в него да бъдат изслушани над 100 свидетели, сред които бивши служители на Гугъл и Самсунг, както и ръководители на Епъл, включително старши вицепрезидентът Еди Кю.
Според обвиненията Гугъл е сключвала сделки с мобилни оператори и производители на смартфони, които са налагали търсачката Гугъл по подразбиране в различни свои продукти
По същество Министерството на правосъдието на САЩ и отделни американски щати обвиняват Гугъл, че е действала в разрез с правилата за справедлива конкуренция. Според обвиненията тя е сключвала сделки с мобилни оператори, както и с производители на смартфони и друга техника, които са налагали търсачката Гугъл по подразбиране в различни свои продукти.
Сред тези производители е и гигантът Епъл, на когото Гугъл е платила милиарди долари, така че търсачката ѝ да бъде инсталирана по подразбиране, пише в актовете по делото, цитирани от Ройтерс.
Така компанията незаконно е изградила своята почти пълна доминация. А най-ощетени се предполага, че са търсачки като Бинг на Майкрософт и DuckDuckGo.
По време на първото заседание във вторник представителят на американското правителство Кенет Динцър съобщи, че компанията незаконно поддържа монопола си върху търсенето в интернет от 2010 г. насам. Освен това по думите му половината от влизанията в търсачката се случват през устройства, за които компанията е заплатила собствения ѝ продукт да бъде инсталиран по подразбиране.
От Гугъл отричат обвиненията и твърдят, че участват добросъвестно в реална конкуренция. Според компанията потребителите предпочитат нейните продукти, защото „те са най-добрите“, а не защото тя се е насочила към незаконно ограничаване на останалите доставчици в сектора.
Позицията на компанията е, че успехът ѝ се дължи на по-високото качество на нейната търсачка, която е оценена като „отлична в сравнение с останалите още от пускането ѝ през 1998 г“.
Според Кент Уокър – президент по глобалните въпроси в компанията – хората не използват Гугъл, защото им се налага, а защото искат
Според Кент Уокър – президент по глобалните въпроси в компанията – хората не използват Гугъл, защото им се налага, а защото искат. Именно това беше и тезата, която адвокатите на компанията поддържаха по време на първото заседание във вторник.
Освен това основно дело, от януари 2023 г. има заведен иск срещу Гугъл и за предполагаемо нарушаване на правилата за конкуренция при рекламата и класирането на резултатите от търсенето.
Компанията е изправена и пред други съдебни дела в САЩ за монопол в областта на рекламните технологии и блокиране на конкуренцията в магазина за приложения на операционната система Андроид (Google Play).
Компанията е изправена пред сериозни съдебни действия и в Европа, където ѝ беше наложена глоба от над 8,2 млрд. евро заради различни нарушения на политиката на конкуренция.
Делото е най-голямото срещу технологична компания от 1998 г. Тогава компанията Mайкрософт беше разследвана заради господстващото положение на операционната ѝ система Уиндоус. Процесът приключи със споразумение през 2001 г., след като при обжалване беше отменено разпореждането на съда за разделяне на технологичната компания.
Делото е най-голямото срещу технологична компания от 1998 г.
Към момента търсачката на Гугъл е най-използваната с 90% доминация на пазара както в САЩ, така и по света, затова и развоят на делото може да размести пазара.
Ако съдът подкрепи дори част от аргументите на американското правителство, санкциите могат да накарат технологичната компания да преразгледа начина, по който предлага продуктите и услугите си.
С подобно дело правителството на САЩ показва, че няма да толерира нелоялните търговски практики в дигиталния бизнес и може да оспорва господството на технологичните гиганти, отбелязват експертите.
Каквото и да е решението на съда обаче, то може да се обжалвa и от двете страни и вероятно ще се проточи с години.