Categories: Бизнес

САЩ ще дарят още 500 млн. дози ваксини срещу коронавирус на бедни страни

Американският президент Джо Байдън. Снимка: Bloomberg LP

САЩ обещаха да закупят още 500 млн. дози от ваксините срещу COVID-19, които да дарят на други страни, на фона на нарасналия натиск да споделят доставките си с останалата част от света, предава Ройтерс.

Президентът Джо Байдън направи съобщението по време на виртуална среща на върха, насочена към повишаване на глобалния процент на имунизираните срещу коронавирус, и призова световните лидери да направят повече.

„За да победим пандемията тук, трябва да я победим навсякъде“, каза Байдън в началото на срещата на върха, включваща също лидерите на Великобритания, Канада, Индонезия и Южна Африка, както и ръководителя на Световната здравна организация Тедрос Аданом Гебрейесус.

Допълнителните ваксини ще увеличат американските дарения до над 1,1 млрд. дози, далеч под 5 млрд.- 6 млрд. дози, които според глобални здравни експерти са необходими за бедните страни. Доставката на новия транш ще започне през януари.

Според здравни експерти богатите страни не са направили достатъчно. Те разкритикуваха особено САЩ заради планирането на подсилващи дози за напълно ваксинираните американци, докато голяма част от населението на света все още няма достъп до ваксини.

Още по темата

Байдън заяви, че САЩ ще предоставят 370 млн. долара, „в подкрепа на разпространението на ваксините“ и над 380 млн. долара в помощ на Световния алианс за ваксини и имунизации (GAVI) за управлението на разпределянето на ваксините в регионите с най-голяма необходимост.

Ваксините от Pfizer и BioNTech ще бъдат произведени в САЩ и доставени на страни с ниски или по-ниски от средните доходи. Запознат източник съобщи, че американското правителство ще плати около 7 долара на доза.

Байдън заяви, че негов приоритет е ваксинирането на американците, след като пандемията отне живота на над 670 хил. души в САЩ. Но разпространението на Делта варианта на коронавируса и възмущението от дисбалансите в наличностите на ваксини и разпределението подлагат Вашингтон на натиск да направи повече.

„За всяка доза, която сме разпространили до момента в Америка, сега сме се ангажирали да изпратим три дози на останалата част от света“, каза Байдън.

През юни администрацията на американския президент се съгласи да купи и дари 500 млн. дози. Според условията на договора САЩ ще платят на Pfizer и BioNTech около 3,5 млрд. долара или 7 долара на доза.

Програмата COVAX, подкрепяна от СЗО и GAVI, е предоставила още над 286 млн. дози на 141 страни, показват данни на GAVI. През септември тя трябваше да намали целта си за доставки през 2021 г. с близо 30% до 1,425 млрд. дози.
Процентът на ваксинираните в някои страни, включително Хаити и Демократична република Конго, е под 1%, сочат данни на Ройтерс.

Доставките на първоначалните 500 млн. дози са започнали през август и се очаква до края на септември 2022 г. да бъдат доставени общо 1 млрд. дози, съобщиха Pfizer и BioNtech в комюнике.

Те ще бъдат произведени в заводите на Pfizer в САЩ и ще бъдат доставени на 92 страни с ниски и под средните доходи и на 55-те страни членки на Африканския съюз.

Междувременно американския вицепрезидент Камала Харис заяви в сряда, че ще призове страните и компаниите по света да създадат глобален здравен фонд на стойност 10 млрд. долара за подготовка за бъдещи пандемии, съобщи представител на Белия дом.

Харис ще направи съобщението на виртуалната среща за COVID-19 в рамките на Общото събрание на ООН. Тя ще обяви, че САЩ ще предоставят 250 млн. долара за инициативата.

Новият Global Health Security Financial Intermediary Fund ще бъде създаден в рамките на Световната банка, за да набира ресурси за подготовка за пандемии, съобщи представителят на Белия дом.

Администрацията на Байдън ще поиска и допълнителни 850 млн. долара от Конгреса на САЩ за фонда, които ще се прибавят към подобно финансиране за 630-те млн. долара, осигурено за фискалната 2021 г.

източник https://www.investor.bg/…………

Arhiv