“Краткосрочното развитие остава доста неясно”, пишат в доклада си от банката. В прогнозата на институцията се отчита спад от две десети и идва в година, в която глобалната икономика се сви с 4.3% заради пандемията.
В анализа е отчетен срив на икономическата активност, която е по-нисък от първоначално прогнозирания. В същото време възстановяването на икономиките протича по-бавно от очакваното.
Една от най-бързо възстановяващите се икономики е тази на Китай. Очакванията са Пекин да регистрира растеж от 8% до края на годината, след като през 2020 г. резултатите показаха увеличение от 2 %.
Прогнозата за възстановяването в САЩ е намалена с половин процент спрямо юни, като се очаква растежът на американската икономика да бъде 3.5%.
Очаква се пандемията да остави “дълготрайни белези” върху глобалната икономика и допълнително да забави темповете на растежа, което беше прогнозирано преди появата на COVID-19.
Според организацията държавите по света трябва да направят решителни крачки по посока стимулиране на инвестициите. Като подходяща посока е отчетено инвестирането в зелена инфраструктура, която да увеличи растежа, а в същото време да отговаря на предизвикателствата, свързани с климатичните промени.
Най-сериозно пострадали от кризата са хората с най-ниски доходи, а според банката именно там процесът по възстановяване на работните места ще бъде най-бавен.
През октомври Международният валутен фонд обяви свиване на икономиката и щети от COVID-19 „несравними“ с Голямата депресия.
Източник: www.svobodnaevropa.bg Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…