Сектор в МВР, информационна система, превенция. Какви мерки взима кабинетът срещу насилието

МВР обособява специален сектор към Главната дирекция “Национална полиция” (ГДНП), който ще работи с координатори на областно и регионално ниво по превенцията и разследването на случаи на домашно насилие и насилие, основано на пола.

Правосъдното министерство предлага изграждане на Национална информационна система, в която да бъдат въвеждани данните за всеки отделен казус и действията, предприети по него. В регистъра ще се съдържа информация за самоличността на жертвите, характера на деянието, предприетите мерки и отговорните институции.

Това са част от мерките срещу домашното насилие, представени от премиера Николай Денков и представители на министерствата на вътрешните работи, правосъдието, образованието и труда и социалната политика.

Те са разработени след преглед на досега действащия институционален механизъм за превенция и разследване на домашното насилие, разпореден след случая с 18-годишното пребито, рязано с макетен нож и остригано момиче в Стара Загора. Той провокира масови протести, а парламентът прие спешна поправка в закона за домашното насилие. По думите на Денков става въпрос за “скрита епидемия от последните години”.

Правителствените мерки включват още работа с родители на ученици и сформиране на екипи за медиация на конфликти в семейството. Образователното министерство ще търси възможности през следващата учебна година да увеличи броя на психолозите в училищата и детските градини, в които има повече прояви на агресивно поведение и насилие.

Социалното министерство пък предлага развитие на мрежа от специализирани услуги за възрастни и деца, жертва на насилие, които са достъпни за всички пострадали. Целта е да има поне една подобна услуга във всяка област на страната, включително медицински, юридически, социални и психотерапевтични дейности.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv