Любопитно

Семейството откриватели на най-добрата за момента ваксина за COVID-19

Семейството лекари, създало ваксината срещу коронавирус, показала 90% ефективност, са наследници на турски гастарбайтери в Германия

55-годишният Угур Шахин и 53-годишната му съпруга Йозлем Туречи са толкова амбицирани да открият начин за стопиране на пандемията, че прекарват в лабораторията дори годишнината от сватбата си.
Шахин е роден в Турция, но когато е на 4 г., семейството му емигрира в Германия, където неговият баща започва работа в завода на “Форд”. Завършва медицина в Кьолн и се посвещава на изследователска дейност в областта на имунотерапията. Още в първите години от научната си кариера се запознава с Йозлем. Тя е дъщеря на турски лекар, също имигрант в Германия. Освен любов ги свързва и интерес към медицинските изследвания, така че бързо се превръщат и в много успешен професионален екип. Основават първата си фирма през 2001 г., чиято дейност е насочена към откриването на антитела за някои онкологични заболявания. Успоредно с това са и практикуващи лекари и преподаватели.
Седем години по-късно създават “Байонтек”, с която разработват ваксината срещу COVID-19. В компанията работят около 1300 души, а след новината от понеделник за успеха ѝ с коронавирусната ваксина нейните акции се оценяват на близо 22 млрд. долара. Това е абсолютен рекорд за фирма, която се е появила само преди година на американския фондов пазар.
Още с първите новини за COVID-19 от китайския град Ухан в началото на годината професор Угур Шахин прави прогноза, че това ще се превърне в пандемия, от която немските училища вероятно ще бъдат затворени през април, което се случва. Месец по-рано, когато Германия за първи път е блокирана заради коронавируса, компанията му е разработила вече около 20 модела на ваксина. През октомври той признава, че някои от тях са в много напреднала фаза и BioNTech е в състояние сама да създаде ваксина, но ще има затруднение с разпространението ѝ. Затова влиза в пратньорство с една от найголемите фармацевтични компании в света “Пфайзер”.
Колегите на Шахин го определят като скромен и отдаден на науката човек, който рядко се интересува от акциите на фирмата си, защото предпочита да чете медицинска литература. Макар вече да е сред 100-те най-богати хора в Германия, професорът продължава да ходи на работа с колело и да участва във фирмени заседания по дънки и риза, както винаги се е обличал

Живка Кехайова

Нямам девиз, имам собствена философия.