Сепаратисткият регион на Молдова е изправен пред продължителна липса на ток след спирането на руския газ

Проруският сепаратистки регион Приднестровие в Молдова е изправен пред по-дълги периоди на прекъсване на тока, предаде Ройтерс в неделя, като цитира местните власти.

Новината идва няколко дни след като на 1 януари доставките на руски природен газ към Молдова и други страни бяха спрени поради изтичане на договор за транзит между Русия и Украйна.

Приднестровието е силно енергийно зависимо от Русия и сега се оказа най-големят губещ след спирането на газовите доставки.

Сепаратистките власти в региона съобщиха, че в неделя няма да има ток в продължение на поне няколко часа, и предупредиха, че прекъсването на електрозахранването може да се удължи. Местните жители бяха насърчени да събират дърва за огрев, за да се отопляват.

В предимно рускоезичния регион с население около 450 хиляди души прекъсванията на тока продължиха един час в петък и три часа в събота.

Повечето промишлени предприятия с изключение на тези, които произвеждат хранителни продукти, бяха затворени.

„Произведената електроенергия не покрива рязко нарастващото търсене“, написа в платформата Телеграм фактическият лидер на Приднестровието Вадим Красноселски.

По думите му 1500 многоетажни жилищни сгради в региона нямат отопление и топла вода, а почти 72 хиляди частни домакинства са без газ.

Според публични данни столицата на Приднестровието, Тираспол, разполага със запаси от около 70 хиляди тона въглища, които могат да покрият потреблението на региона за 30-50 дни.

Но на 1 януари хората в поне 11 общини в близост до Тираспол нямаха доставки на природен газ, отопление и топла вода.

Прекъсването на руския газ както към Молдова, така и към цяла Европа, е резултат от отказа на Украйна да удължи договора с руския държавен газов гигант „Газпром“ за транзит на руски газ през нейната територия.

Голяма част от доставките на газ през Украйна бяха транспортирани до Европа. Повечето страни започнаха да разработват алтернативни източници на газ, въпреки че някои от тях – по-специално Словакия, Унгария и Австрия, казаха, че алтернативите ще увеличат разходите им.

Очаква се Молдова да започне да внася повече електроенергия от Румъния през новата година, въпреки че и за нея цените най-вероятно ще бъдат по-високи.

Приднестровието обявява независимост от Молдова през 1990 г. след разпадането на СССР. В началото на 90-те районът се провъзгласява за независима република, която не е призната от никого.

До днес в Приднестровието са разположени руски войски. Според конституцията на Молдова това е нейна територия, но фактически е в ръцете на сепаратистите.

Анализатори и молдовски официални лица твърдят, че Русия се опитва да използва спирането на доставките на газ, за да отслаби прозападното правителство в Молдова, където Кремъл се стреми да възстанови влиянието си.

Преди прекратяването на договора между Москва и Киев Русия подаваше около 2 млрд. кубически метра газ годишно за Приднестровието.

Този газ захранва и електроцентралата в Днестровск, която е най-голямата в Молдова и осигурява част от електричеството в цялата страна, не само в Приднестровието.

През 2024 г. Молдова постави на референдум въпроса за бъдещето си в Европейския съюз (ЕС). Хората гласуваха „за“ присъединяването към ЕС, но едва с малко над половината гласове. През 2023 г. ЕС започна преговори с Молдова за членството ѝ в блока.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv

Recent Posts

Сдружение „МИГ Брезово, Братя Даскалови“ открива процедура за подбор на проектни предложения

Сдружение „МИГ Брезово, Братя Даскалови”     Споразумение за изпълнение на СВОМР №РД50-138/21.10.2016 Г. Приложение към…

10 минути ago

7 факта за Ивановден, които може би не знаете

Ивановден, който се празнува на 7 януари, е един от най-значимите християнски празници в България.…

10 минути ago