Снимка: Bloomberg LP |
Проблемите на европейския енергиен пазар се задълбочават още, като цените на газа и енергията продължават да бележат нови рекорди. Това е факт след като САЩ предупредиха, че на континента не правят достатъчно за подготовка за една тежка зима.
„Ако имате наистина студена зима до януари и февруари, може да останете без доставки. И това ме притеснява“, отбеляза Амос Хохщайн, старши съветник по енергийната сигурност в Държавния департамент, при посещение в Киев в събота (11 септември), изтъквайки американските страхове от зависимостта на Европа от енергийните потоци от Русия. „Това не са само геополитически игри. Човешки животи са заложени на карта“, каза той.
Енергийното търсене се възстановява на много места по света с отварянето на икономиките през летните месеци. На този фон обаче европейските газови резерви се намират на най-ниското си ниво от над десетилетие за този период от годината, което на свой ред увеличава и разходите за производство на ток. Ралито на цените в Европа само загатва какво предстои и при другите суровини, се посочва в доклад на Goldman Sachs Group Inc.
“Европейската енергийна ценова динамика предлага поглед към това, което предстои на другите стокови пазари с растящите дефицити и изчерпващи се запаси, водещи до увеличена ценова волатилност”, посочват анализатори на Goldman. Според тях за Европа “унищожаване на търсенето е единствената опция за ребалансиране на пазара”.
Правителствата на Стария континент се опиват да увеличат доставките на фона на ограничени количества от втория си по големина доставчик Норвегия заради профилактика.
Бенчмарковите европейски газови фючърси се търгуват в Нидерландия при цена от над 60 евро за мегаватчас, нараствайки с 4,6%, което е и нов рекорд. Британските договори за доставка следващия месец пък прибавят към цената си 4,3%.
Високите цени на газа увеличават ралито и при електроенергията. Германските енергийни фючърси за следващата година поскъпнаха до рекордните 99,25 евро за мегаватчас, а еквивалентният френски договор достигна нов връх от 102,75 евро за мегаватчас.
Краткосрочните цени също вървят нагоре, като слабите ветрове и оттам по-малкото генерирана от тях енергия в Европа също тласкат нагоре цените.
Ако доставките продължат да разочароват и зимата се окаже по-студена от обичайното, европейските цени на газа и електричеството може да се увеличат още и да окажат ефект върху търсенето, което на свой ред да ограничи поглъщащото големи количества енергия индустриално производство, казват още от Goldman.
Бразилският халф Уерик Каетано отново е част от Берое, научи ЗАРАТА. 25-годишният полузащитник се завръща…