Придобиване на колективен имунитет до май е амбициозна програма, но не е невъзможно да бъде постигнато, каза още тя.
„Това може да стане първо, ако имаме достатъчно количество ваксини, които са планирани по заявка и са доставени навреме. Второто условие е свързано със сериозно ваксиниране от порядъка на няколко десетки хиляди души на ден. Това е възможно при добра организация“, посочи проф. Мурджева.
Тя припомни, че във втората половина на април у нас се очаква да пристигнат над милион и половина дози от препарата на „Пфайзер/Бионтех“.
По думите на проф. Мурджева т. нар. „колективен имунитет“ може да се изгради за година, но при условие, че паралелно върви и ваксиниране.
Според нея към момента в страната ни не са ваксинирани достатъчно хора с оглед и на доставките, които се движат под планираното. Иначе имунният отговор при различните ваксини варира.
При „Пфайзер“ например са нужни 30-35 дни за придобиване на имунитет, при „Модерна“ – 35 до 40 дни, а при „Астра Зенека“ имунитетът се изгражда 13-14 седмици от ваксината.
При преболедувалите, имунитет се установява 15-20 дни след началото на симптомите и достига пика си втория или третия месец.
Мравките са едни от най-успешните същества на нашата планета. Тяхната организация, издръжливост и социална структура…
Кокошките са едни от най-разпространените и полезни домашни животни в света. Те не само снасят…
Коледарите са неразделна част от българската коледна традиция, носещи духа на празника чрез песни, благословии…