Categories: Бизнес

Си Дзинпин забравя какво направи Китай отново велик

Снимка: Bloomberg

Както всеки нещастен инвеститор в китайски акции вече знае, държавата отвръща на удара. Може би лидерите на комунистическата партия вярват, че поправят грешки и решават проблеми. Но новите им намеси издават и малко амнезия. Изглежда са забравили какво наистина направи Китай отново велик – не държавата, а нейното отсъствие. Докато шефът на партията Си Дзинпин не си спомни това, той излага на риск бъдещето на икономиката, пише Майкъл Шумън за Bloomberg. 

Неотдавнашните регулаторни мерки, които толкова разтърсиха пазарите, са типични за икономическата визия на Си. Китайската икономика със сигурност се нуждае от по-интелигентно и последователно регулиране. Но независимо дали са насочени към сигурността на данните или образованието, навлизащите правила са с антикапиталистически привкус, изпълнени с неясни и заплашителни изявления и атаки, които изглеждат насочени към конкретни бизнеси и имат дъх на предстоящо, произволно наказание.

Вземете например една от последните цели на Си – неравенството в доходите. Това е достойна кауза, особено след като разликата между богати и бедни в Китай бързо се увеличава. Ако Пекин възнамерява да се справи с това чрез по-обременителни социални и данъчни системи, икономиката може да извлече полза.

Но ранната реторика на кампанията би трябвало да изнерви хората с високи доходи. Комунистическата партия се ангажира да „коригира прекомерните доходи“ – каквото и да означава това. Държавните медии се опитаха да успокоят страховете, че правителството ще започне да „ограбва богатите“, но заможните вече правят метани.

Онлайн търговецът на дребно Pinduoduo наскоро обяви, че ще дари първата си печалба като публично котирана компания за развитие на селските райони – пари, които вероятно биха били по-добре инвестиране в собствения й бизнес. По същия начин технологичният гигант Tencent наскоро удвои обещаните средства за социални програми до 15 млрд. долара.

По-тревожното обаче е, че този регулаторен стремеж е част от много по-широка тенденция към още по-голямо правителство. Можем да видим признаци за това почти навсякъде, от тежката зависимост от ръководената от държавата индустриална политика за задвижване на нови отрасли до задушаването на криптовалутите от Пекин.

Получаването на по-голям контрол над частните предприятия е официална политика. Миналата година Комунистическата партия изрази „становище“, че нейните кадри трябва да „направляват“ частния сектор, за да се създаде „модерна корпоративна система с китайски характеристики“.

За някои това може да изглежда обичайно. В държавната капиталистическа система на Китай бюрократите никога не спряха да се месят на пазарите. Но новите мерки също са показателни за мисленето на Си относно икономическия възход на Китай и ролята на партията в него. В реч през 2018 г., отбелязваща началото на либералните реформи в Китай, Си каза, че програмата „показа, че лидерството на партията е най-същественият атрибут на социализма с китайски характеристики и е най-голямата сила на тази система“.

източник https://www.investor.bg/…………

Arhiv

Recent Posts

Магнезий L-треонат: Ползи за мозъка

Магнезий L-треонат е специална форма на магнезий, която лесно преминава кръвно-мозъчната бариера и подпомага когнитивните…

8 часа ago

Коензим Q10 (CoQ10): Енергия за клетките

Коензим Q10 (CoQ10) е мощен антиоксидант, който подпомага производството на енергия в клетките и предпазва…

9 часа ago