Categories: България

Скандали, обиди и нов ред в НС: Кошче за боклук до трибуната

Скандали, лични нападки и обиди по време на обсъждането в парламента на доклада за дейността на Временната комисия за установяване на всички факти и обстоятелства, свързани с подписването и прекратяването на меморандума за 1 млрд. долара с Gemcorp Holdings Limited и IP3 Corporation от правителството с министър-председател Кирил Петков.

Стигна се дори дотам народен представител да остави кошче за отпадъци до трибуната, от която се изказват депутатите.

Още по темата

5 яну 2023 09:39

89

Представянето на доклада отне повече от час на шефката на Временната комисия Десислава Трифонова от ГЕРБ. Обемът на доклада е над 150 страници.

След това думата взе депутатът Венко Сабрутев от ПП, който обвини, че е станало ясно, че опорките на ГЕРБ са лъжа.

„А лъжата започва още от заглавието, защото е записано, че се касае за 1 милиард долара, а никъде в меморандума не е записано това. Единствена вреда е, че един огромен западен инвеститор си тръгна от България заради действията на ГЕРБ, ГЕРБ го изгониха“, скочи той.

„С подобно поведение Десислава Трифонова докара 0 лева като шеф на Агенцията по инвестиции. Вкарахте ни в страната на Снежанка и седемте борисовки“, обвини Сабрутев.

Той настоя, че меморандумът не е обвързващ за страната ни, той е само писмо за инвестиционно намерение, няма санкции, към момента на подписването му не е имало руско участие.

Искрен Митев от ПП остави кош за отпадъци до трибуната на изказващите си депутатите и призова Сабрутев да остави там доклада, защото по думите му точно в кошчето му е мястото.

Радостин Василев от ПП отсече, че има безсмислена фрустрация от страна на Десислава Трифонова към Кирил Петков, защото той я уволни като шеф на Агенцията по инвестиции.

„Днес се опитвате да постигнете един безсмислен политически дивидент, защото това са само глупости“, обърна се той към ГЕРБ.

В проекторешението към доклада се предлага той да бъде изпратен на ДАНС и на МС за запознаване и предприемане на действия в рамките на компетенциите им.

Според изводите в доклада с подписания меморандум, определен като необвързващ, са поети ангажименти, с които се дава възможност на фирмите, страна по него, да придобиват информация, да изразяват становища и де факто да имат съществена роля при определяне посоката на развитие на стратегическия за българската икономика и националната сигурност сектор енергетика. По този начин са създадени потенциални условия за настъпване на риск за енергийната, респективно националната сигурност на България.  

В доклада се посочва още, че клауза в меморандума дава възможност на някоя от фирмите да предяви претенция към България в следващите две години, независимо че са предприети действия за неговото прекратяване.

Заключението на доклада е, че подписването на Меморандума между България, представлявана от Министерството на енергетиката, и фирмите Gemcorp Holdings Limited и IP3 Corporation, без да е информирана ДАНС и без да е изискана проверка относно собствеността, статуса и капиталите на тези фирми, излага на риск енергийната, респективно националната сигурност на страната, особено предвид новите данни, изнесени от ДАНС на закрито заседание на 29 ноември 2022 г.
 

https://www.dnes.bg/

Arhiv