Categories: България

Скок на цените на метана: Може ли София да остане без таксита?

Таксиметровите шофьори настояват за ново поскъпване на такситата от нова година. По прогноза от бранша това е необходимо заради рекордно високата цена на метана, който само за месец е поскъпнал с 47%.

Според Петър Владимиров от Националния таксиметров синдикат, като се вземе предвид цената на метана, с колкото и да скочат таксиметровите услуги, ще е недостатъчно.

„Таксиметровите шофьори изнемогват, вече работим на загуба. Надяваме се да се вслушат и с 30% да повишим цената, за да има таксита в София“, заяви той в „България сутрин“. По думите му, 50% от оборота на таксиметровия шофьор отива в гориво и допълни, че като се сложат застраховки, данъци и наем на автомобили, за шофьора остават едва 20%.

„Това са шокови мерки, но нашият бранш е поставен в ситуация, в която не може да контролира самостоятелно своите цени. От момента, в който въведохме настоящата цена, при нас скокът е 400%. Пет години функционираме в условия на нелоялна конкуренция и нерегламентирани превози“, каза на свой ред пред Bulgaria ON AIR колега му Красимир Цветков.

Двамата посочиха, че от миналата година до март месец 2022 г. в София има с около 30% по-малко таксиметрови автомобили. Има реална опасност столицата да остане без таксита, тъй като рязко са скочили и наемите на самите коли, алармираха гостите от Националния таксиметров синдикат.

По думите на Владимиров и Цветков пред бранша е заложен още един огромен проблем, този с касовите апарати в такситата – как точно трябва да бъдат променени и какво трябва да се смени. Те добавиха, че мярката с отстъпка от 25 ст. на литър гориво не работи за такситата.

Столичната община е поискала информация колко таксита се движат на метан в София – оказва се, че това са 85% от автомобилите.

„Сега много от колегите преработиха автомобилите, това обаче е скъпо упражнение. Вместо метан, слагат пропан-бутан“, отбеляза Владимиров.

Оказва се обаче, че не всяка кола може да бъде преработена, защото се губи гаранцията ѝ. Сериозен е проблемът и с документирането на преработването.

„В КАТ не е предвиден механизъм да бъде въведено трето гориво. В момента, в който на метановия автомобил му сложиш газова уредба и отидеш да я узакониш, автомобилът става на бензин или на пропан-бутан. Има административни пречки, тук е ролята на ДАИ и КАТ. От един месец се опитваме да намерим ресорния министър, но нямаме контакт“, каза още Цветков.

https://www.dnes.bg/

Arhiv