Димитров и Велев призоваха за спешни мерки, за да не се случи това. Те прогнозираха, че там, където цените на борсата не могат да бъдат прехвърлени върху стоките, ще има ограничаване на производството.
Пламен Димитров заяви, че е дошло времето за радикални стъпки, както на национално, така и на европейско ниво за защита на българската енергетика, която е част от системата за национална сигурност.
Енергийната несигурност влияе негативно върху икономиката – предприятия затварят, има отказ от увеличение на заплати заради неяснотата на цените на електроенергията, коментира председателят на синдиката. По думите му малките училища и болници също трябва да имат яснота как през годините се движи цената на тока за техните нужди.
Димитров смята, че един от най-важните въпроси е заемането на позиция на България по т. нар. механизъм за статут на въглероден неутралитет. Той призова за засилване на експертизата и активността на КЕВР при наблюдение и оценка на предизвикателствата на пазара и своевременна интервенция.
Към настоящия момент сме свидетели на опити за спекулации на пазара на електроенергия и регулаторът трябва да каже кой движи това, заяви синдикалният лидер. Той прогнозира, че подобни спекулации ще доведат до промени в регулирания пазар от 1 юли, дори и преди това, както и до спекулативни ръстове на стоки и услуги. Това много търговци ще обяснят с повишени цени на електроенергията, независимо че понякога няма да имат нищо общо с тях, допълни Димитров.
Ситуацията е ненормална – към края на декември миналата година констатирахме, че имаме с 51 процента по-висока средна цена на пазара ден напред, отколкото година по-рано, добави председателят на АИКБ Васил Велев. По думите му тези 51 процента, или 45 лева за мегават час, не могат да бъдат обяснени с ръста на цените на въглеродните квоти, който е много по-малък и засяга по-малък сектор от целия пазар.
Според Велев част от причините са недоброто управление на държавната енергетика и най-вече на Националната електрическа компания. Иначе как можем да си обясним, че за същия период миналата година ТЕЦ 1 и ТЕЦ 3 (в комплекса Марица изток – бел. ред.) са произвели и продали с 660 хиляди мегаватчаса по-малко, отколкото година по-рано, допълни Велев.
Представителите на бизнеса подчертаха, че в момента България внася, а не изнася ток – ненормално според тях ситуация, при която изнесена евтино енергия сега се купува обратно скъпо.
В заседанието на съвета участваха вицепремиерът Томислав Дончев и министърът на финансите Владислав Горанов.